Likviduje ich lacné ukrajinské obilie. Farmárom, ktorí pestujú pšenicu, štát vyplatí mimoriadne dotácie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Likviduje ich lacné ukrajinské obilie, štát im vyplatí mimoriadne dotácie. Farmári, ktorí pestujú pšenicu, dostanú milióny eur. O podporu navyše nemusia žiadať, peniaze im prídu automaticky.

Aj Dušanovi Krnáčovi by mohli pomôcť mimoriadne dotácie, ktoré po návrate z Bruselu ohlásil minister pôdohospodárstva. Jeho sklady obilia bývali koncom každého leta takmer prázdne, no tento rok je situácia mimoriadne kritická. O obilie z východoslovenských polí je slabý záujem.

Pestovateľom pšenice navýšili podporu o dvesto percent, no a štát im tak pošle takmer 16 miliónov eur. Celkovo má ísť o približne 8-tisíc subjektov.

Poľnohospodárska platobná agentúra automatizovaným spôsobom spracuje ich informácie vo svojich systémoch a na základe toho bude vyplácať žiadosti.

Prečítajte si tiež:

​Dušan Krnáč hovorí, že mu konkuruje práve lacná ukrajinská pšenica, a to aj pol roka po zákaze jej dovozu na Slovensko. Ako je to teoreticky možné, vysvetľuje šéf zväzu pekárov.

„V prípade, že by niekto doviezol lacnú ukrajinskú pšenicu do Čiech a z Čiech by ju potom importoval k nám, tak, samozrejme, takýmto spôsobom sa celý zákaz obchádzať dá,“ vysvetlil šéf Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.

To, že sa môže zákaz dovozu ukrajinského obilia na Slovensko obchádzať, pripustil aj minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.

Na podobné praktiky sú kontroly krátke, všetko je totiž v súlade so zákonom. No niektorí pekári pšenicu z Ukrajiny odmietajú, aj keď je výrazne lacnejšia. To je aj prípad pekárne z Michaloviec. V zásielkach pšenice z Ukrajiny totiž ešte v apríli našli nebezpečné pesticídy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.