FOTO: Jeden z reťazcov otvára jedinečnú predajňu. Ide o prvú v Európe

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Jeden z reťazcov otvára v Bratislave úplne inú predajňu, na akú sú zákazníci zvyknutí. Celá stavba reflektuje na klimatickú zmenu, pričom na Slovensku nemá obdoby. Kaufland tvrdí, že v rámci svojej medzinárodnej siete je ojedinelá aj v európskom meradle.

Zelené strechy, fasády aj okolie. Takto vyzerá nová predajňa v bratislavskej Záhorskej Bystrici. Navyše, takmer celá stavba je z dreva.  

„Ide o nový prototyp predajne, ktorý bol naprojektovaný podľa zásad udržateľného stavebníctva. Predajňa je výnimočná v tom, že jej konštrukcia pozostáva zo 75 percent dreva a stala sa tak prvou a zároveň jedinou Kaufland prevádzkou tohto typu v celej Európe,“ vysvetlil Paul Pauls, generálny riaditeľ Kaufland Slovenská republika.

​Okrem prevádzky je ekologické aj okolie

Celá predajňa sa snaží šetriť energiu vďaka fotovoltickým panelom, ktoré dokážu vyrobiť až 20 percent elektrickej energie potrebnej na prevádzku. Z tepla, ktoré vzniká pri chladení sa zas spätne využíva na vykurovanie.

„Dali sme si záležať, aby sa ohľaduplný prístup k životnému prostrediu bral do úvahy od začiatku stavby. Našou prioritou bolo aj to, aby sa do projektu zapojili najmä domáci dodávatelia a aby materiály pochádzali predovšetkým zo Slovenska,“ uviedol Michal Dendeš, riaditeľ oblasti Centrálne služby.

Aj v okolí prevádzky sú ekologické opatrenia. Tzv. retenčné parkovisko zadržiava dažďovú vodu, pričom takto nahromadená voda aj vlhkosť by mala pozitívne vplývať na okolité prostredie.

„K podpore biodiverzity prispievajú aj dva hmyzie hotely či vtáčie búdky umiestnené v okolí. Opatrenia na ochranu životného prostredia a klímy reťazec presadzuje aj podporou elektromobility, a tak pred prevádzku umiestnil tri nabíjačky na elektromobily aj box na bicykle,“ doplnil Dendeš.

Prečítajte si tiež:

​Aj iné reťazce sa snažia chrániť životné prostredie

Aj iné obchodné reťazce zavádzajú rôzne ekologické opatrenia. Medzi najčastejšie patrí fotovoltika, LED svetlá na predajniach, úsporné chladiace systémy či používanie recyklovateľných materiálov.

„Spoločnosť BILLA si je vedomá svojho záväzku voči životnému prostrediu, ktorý sa snaží napĺňať na rôznych úrovniach a rôznych oblastiach svojho podnikania. V rámci skupiny REWE máme stanovený cieľ dosiahnuť do roku 2040 klimatickú neutralitu. Znížiť chceme tiež emisie skleníkových plynov o 30 percent do roku 2030,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

„Tesco sa stalo sa prvou spoločnosťou na svete, ktorá si stanovila ambíciu dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050, a to ešte v roku 2009. V roku 2021 sme si stanovili ešte ambicióznejšie ciele, keďže veríme, že dokážeme dosiahnuť ešte väčší pokrok - do roku 2035 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v našich prevádzkach a klimatickú neutralitu do roku 2050 v celom dodávateľskom reťazci v súlade so záväzkom obmedzenia globálnej zmeny klímy o 1,5 stupeň Celzia,“ napísala hovorkyňa spoločnosti Tesco Mária Zerzanová.

„V marci 2023 sme otvorili novú predajňu v Martine, ktorá má ako prvá zelenú strechu. Naše logistické centrum v Seredi patrí medzi najekologickejšie budovy na svete, čo potvrdzuje certifikát BREEAM v najvyššom štandarde,“ dodal hovorca spoločnosti Lidl Tomáš Bezák.  

Slováci húfne tankujú v Poľsku. Pozrite si prečo. Nakrúcal Pavol Sivák. 

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti