Cena poslednej komodity, v ktorej výrobe je Slovensko ešte sebestačné, na burzách trhá rekordy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tak drahý cukor na burze už dlho nebol. Po olivovom oleji rekordne vystrelila ďalšia dôležitá potravina. Cena cukru aktuálne dosahuje niekoľkoročné maximá. Podľa analytikov sa to odrazí aj na pultoch predajní. Naši cukrovarníci však našťastie avizujú dobrú sezónu a vlastného cukru budeme mať dosť.

Sladké nápoje, cukrovinky, koláče. Slovák v priemere spotrebuje za rok približne 32 kilogramov cukru. Jeho cena na svetových trhoch postupne rastie posledné tri roky, no za ostatné mesiace ceny raketovo vystrelili. Príčinou je zlá úroda v Indii, ktorá je jedným z najväčších svetových producentov tejto komodity.

Pod zdražovanie sa podpisujú aj produkčné náklady, či už ceny za energie i hnojivá. A cítia to aj Slováci. V súčasnosti je cena cukru na svojom 12-ročnom maxime.

Prečítajte si tiež:

​Dlhé roky sme kilogram cukru kupovali za približne 70 až 80 centov, aktuálne sú ceny až dvojnásobné. V porovnaní s vlaňajškom je cena o približne 20 centov vyššia. Otázkou je, či sa stúpajúce ceny na svetových trhoch premietnu v najbližšom období aj do ďalšieho zdražovania na pultoch našich predajní.

Keďže cukor je neoddeliteľnou súčasťou množstva výrobkov, môže to ovplyvniť aj ich ceny. Naši producenti cukru to ale až tak kriticky nevidia. Európske ceny totiž s tými svetovými súvisia len nepriamo. A je to aj preto, že naši pestovatelia cukrovej repy hlásia pomerne dobrý rok, čo sa úrody týka.

Cukor je poslednou komoditou, v ktorej produkcii sme sebestační a tak to zostane aj tento rok. Cukrovarníci plánujú spracovať jeden a pol milióna ton repy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.