Ukrajina nebude žalovať Slovensko za zákaz dovozu obilia

Ukrajina nebude žalovať Slovensko za zákaz dovozu obilia
Ilustračná snímka. Zdroj: TV Markíza

Ukrajinský agrominister Mykola Solskyj prisľúbil, že zastaví kroky proti Slovensku, a to jednak žalobu na pôde Svetovej obchodnej organizácie, ako aj zákaz dovozu slovenských agrokomodít na Ukrajinu.

Prečítajte si tiež:

Zákaz zatiaľ platí 

Uviedla to Kristína Juričková z odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

„Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozef Bíreš zhodnotil stredajšie (20. 9.) online rokovanie s ukrajinským ministrom ako konštruktívne, pretože sa dohodli na vytvorení systému obchodovania s obilím na základe vydávania a kontrolovania licencií. Kým bude tento systém spustený a otestovaná jeho úplná funkčnosť, naďalej platí zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, ktorý slovenská vláda schválila od 16. septembra do konca roka 2023," priblížila.

Agrominister Bíreš podľa Juričkovej požiadal ukrajinského kolegu, aby Ukrajina zastavila všetky kroky súvisiace so žalobou proti Slovensku, ktorú avizovala, a taktiež aj vyjadrenia o zastavení obchodu s agrokomoditami zo Slovenska na Ukrajinu.

„Minister Solskyj prisľúbil, že od 20. septembra tieto kroky zastavuje," dodala.

Tri krajiny sa vzopreli

​Ruská invázia na Ukrajinu výrazne narušila ukrajinský vývoz obilia cez Čierne more, v dôsledku čoho sa EÚ stala hlavnou tranzitnou trasou a cieľovou destináciou vývozu ukrajinského obilia.

Maďarsko, Poľsko a Slovensko sa vzopreli rozhodnutiu Európskej komisie ukončiť obmedzenia na ukrajinské obilie a predĺžili svoje zákazy.

Táto otázka je obzvlášť citlivá v Poľsku, kde sa v októbri konajú voľby. Súčasná populistická pravicová vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) má silnú podporu práve v poľnohospodárskych regiónoch.

O dôvodoch, prečo sa Ukrajina pôvodne rozhodla Slovensko žalovať, si pozrite reportáž z Televíznych novín:

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti