Pomáhajú mnohým Slovákom, no pre firmy sú rekreačné poukazy nevýhodné. Navrhujú preto zmeny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už ste využili svoj rekreačný poukaz? Roky znižuje výdavky za dovolenku tým, ktorí oddychujú na Slovensku, a zároveň podporuje cestovný ruch. Firmy však hovoria, že ťahajú za kratší koniec. Navrhujú preto zmeny.  

Slavomír Moravčík je riaditeľom pekární na Liptove a pod Tatrami. Vníma pozitíva poukazov, obavy však začal mať, keď mu prišli vysoké faktúry za energie.

„Z dvadsaťtisíc vyskočili na stotisíc. Musíte najprv riešiť, ako zaplatíte faktúry, a až potom ostatné veci. Darmo bude spokojný zamestnanec, keď nebude mať elektrinu a plyn,“ hovorí.

Na úskalia už dlhodobo poukazujú zamestnávatelia. Problémy môžu nastať najmä v ekonomicky slabších regiónoch. Nikto pritom podľa nich nepozerá na to, či firma má peniaze alebo zisky.  

Riaditeľ pekární si všíma ešte čosi iné: „Zákon už neskúma, či je dobrý pracovník alebo horší. Či si ho zaslúži alebo nie. Je to nespravodlivé voči tým, ktorí si pracovné povinnosti plnia oveľa lepšie než ostatní.“

Prečítajte si tiež:

Zlepšilo sa to

Kto pracuje aspoň dva roky vo firme, kde je 50 a viac zamestnancov, na dovolenke na Slovensku môže ušetriť. Zamestnávateľ mu musí prispieť 55 percentami, najviac však 275 eur ročne.

Tlak na peňaženky je veľký. Svoje robí inflácia aj zdražovanie. Slovenské hotely však pomaly ožívajú. Niektoré zariadenia totiž potvrdili, že takmer polovicu hostí tvorili dovolenkári s rekreačným poukazom.

Zamestnávatelia pritom apelujú na to, aby bol benefit dobrovoľný. Nielen pre malé, ale pre všetky firmy.

Rezort práce aktuálne zmeny neplánuje. Ministerstvo dopravy hovorí, že diskusiám o úpravách sa nebráni.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.