Rusi priliali olej do ohňa. Cena jedného z palív je ohrozená

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Rusi priliali olej do ohňa. Zákazom vývozu palív totiž ovplyvnili ceny na svetových trhoch, ktoré sú už aj tak najvyššie za posledné mesiace. So všetkými inými globálnymi faktormi si to viac odnesie nafta. Tá môže byť na Slovensku čoskoro drahšia ako benzín.

Ruská vláda vo štvrtok (21. 9.) oznámila, že dočasne obmedzuje vývoz benzínu a motorovej nafty, aby sa vyhla ich nedostatku na domácom trhu.

Cena benzínu v Rusku totiž tento týždeň vyletela na rekordnú úroveň, čiastočne z dôvodu slabšieho rubľa, rastúcich globálnych cien ropy a opráv v rafinériách, ktoré obmedzujú dodávky.

Slovensko síce priamo toto rozhodnutie neovplyvní, ale určite sa to prejaví v cenách na svetových trhoch. A tie už reflektujú aj naše pumpy.

„Okolité krajiny Ruska, ktoré dovážali ruskú naftu a benzín, budú mať zavreté kohútiky a budú sa obracať na iné trhy, čo môže odčerpávať kapacity z trhu s pohonnými látkami a nepriamo ako sekundárny efekt mať vplyv aj na ceny u nás,“ ozrejmil analytik Dominik Hapl.

V praxi by to však nemalo znamenať výrazné zdraženie, no na druhej strane to nepomáha možnému zlacňovaniu.

Prečítajte si tiež:

​Nafta môže preskočiť benzín

Viac ako cena benzínu je momentálne ohrozená cena nafty. Môžu za to nedostatočné výrobné kapacity v Európe.

„Keďže Európska únia nedokáže vyrábať dostatočné množstvo nafty, musíme ju dovážať aj z Ruska, ktoré taktiež začína škrtať vývoz nafty, keďže ho má v krajine nedostatok. To všetko tlačí na ceny pohonných látok aj u nás na čerpacích staniciach a tento trend môže aj ďalej pokračovať,“ vysvetlil analytik Martin Nemky.

Na stôl sa teda dostáva opäť reálny scenár, že nafta bude drahšia ako benzín. A to ešte začiatkom júna bol diesel o 17 centov lacnejší, momentálne už hovoríme len o dvojcentovom rozdiele. Ten sa v najbližších týždňoch pravdepodobne definitívne zmaže.

„Veľkoobchodné ceny v Rotterdame sa po minulom týždni mierne zastabilizovali, avšak stále sa nachádzajú na úrovni v okolí 1000 dolárov za tonu. Cenu nafty vďaka súčasnej situácii tak môžeme vidieť v najbližších týždňoch nad cenami benzínu,“ myslí si Nemky.

Prečítajte si tiež:

​Škrtia kohútiky

Horšie je, že palivá zdražujú už niekoľko mesiacov. Výrazne ich nakopla hlavná motoristická sezóna, no ani po nej sa situácia nezlepšila. Primárnym dôvodom je cielené škrtenie kohútikov zo strany ropných mocností.

„Hlavným dôvodom, prečo OPEC pristúpil k predĺženiu súčasných škrtov v produkcii, je, aby udržal ceny na pre nich atraktívnych úrovniach,“ podotkol Hapl.

Ceny ropy Brent sa momentálne drží nad 90 dolármi za barel. Ide o najvyššie hodnoty za posledné mesiace. To isté platí aj pre palivá, za ktoré motoristi zaplatia viac ako euro sedemdesiat.

Slováci húfne tankujú v Poľsku. Pozrite si prečo. Nakrúcal Pavol Sivák. 

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti