Zásadný zvrat na pumpách: Ceny palív sa otočili

Muž tankuje benzín na pumpe
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Zásadný zvrat na pumpách. Benzín je totiž lacnejší ako nafta, čo by pred pár mesiacmi ešte nikto nepredpovedal. Obe palivá sa držia na úrovni euro sedemdesiat, ich zlacňovanie sa neočakáva.

V posledných týždňoch sa stali opäť veľkou témou ceny palív. Tie rastú už od začiatku leta a ich rast pokračuje aj po hlavnej motoristickej sezóne. Dôvodom je rozhodnutie krajín OPEC, ktoré cielene škrtia kohútiky s ropou.

„Kartel OPEC dlhodobo avizuje, že by mu vyhovovala cena ropy na úrovni 100 dolárov za barel,“ podotkol analytik Boris Tomčiak. A tam sa už aj pomaly blíži.

V takejto atmosfére chce zoskupenie vytrvať až do konca roka.

Zdražovanie spôsobilo, že sa ceny palív dostali až nad hranicu euro sedemdesiat. Horšie je, že v najbližšej dobe zlacňovanie nehrozí. Skôr naopak.

„Veľmi rád by som povedal, že ceny pohonných látok budú lacnejšie, avšak veľmi pozitívny vývoj by som v súčasnosti na pohonných látkach nevidel,“ vysvetlil analytik Marek Nemky.

​Nafta je opäť drahšia ako benzín

Na pozadí rastu cien prebehol jeden zásadný zvrat. Nafta je opäť drahšia ako benzín.

Kým v prvom polroku sa rozdiel medzi benzínom a naftou zväčšoval, začiatkom leta nastal opačný trend. Už v polovici augusta sme prvýkrát upozornili na to, že nafta môže byť čoskoro drahšia, tento týždeň sa už ceny definitívne otočili.

Síce ide momentálne len o marginálny rozdiel, ten by sa mal časom zvýrazniť. Rusko totiž pred pár dňami zrušilo svoje exporty na ropné produkty. Dôvodom bola aktuálne prebiehajúca údržba v ruských rafinériách a nedostatok pohonných látok na ruskom trhu.

„Rusko je najväčší svetový exportér dieselu, a teda má výrazný vplyv na svetové ceny nafty. Podpisuje sa to aj na veľkoobchodných cenách nafty v Rotterdame, ktoré sa v súčasnosti pohybujú na úrovni tisíc dolárov za tonu, a ktoré určujú ceny nafty v EÚ,“ ozrejmil Nemky.

Prečítajte si tiež:

​Všetko zmenila vojna na Ukrajine

Nafta bola celé roky lacnejšia ako benzín, aj pre nižšiu spotrebnú daň. Toto pravidlo sa narušilo po začiatku ruského vpádu vojsk na Ukrajinu. Drahší diesel zostal až do začiatku tohto roka.

Situácia sa teda teraz po pár mesiacoch opakuje. Či ide len o niekoľkotýždňový výkyv alebo o dlhodobý trend, je nateraz otázne.   

„Trh s naftou v EÚ je špecifickým. Nafta je väčšinou všeobecne drahšia ako benzín na výrobu, avšak daňové zaťaženie spôsobuje, že na cenovkách na čerpacích staniciach je väčšinou lacnejšia... EÚ navyše nedokáže produkovať dostatok nafty, čo znamená, že ju musí dovážať a bude viac závislá od svetových cien,“ uzavrel Nemky.

Slováci húfne tankujú v Poľsku. Pozrite si prečo. Nakrúcal Pavol Sivák. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.