Štvordňový pracovný týždeň zavádza stále viac firiem. Dočkáme sa ho aj u nás?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Chodiť do práce iba od pondelka do štvrtka alebo si v týždni vybrať ľubovoľný deň voľna. Realita, ktorú v mnohých Európskych krajinách zavádzajú viaceré firmy. Napríklad v Portugalsku sa aktuálne vo viacerých firmách riadia modelom 100-80-100.

Znamená to, že zamestnanci za štyri dni musia podať 100-percentný pracovný výkon za 80 percent pracovného času a za ponechaný 100-percentný plat. Podobný model skúšajú podniky aj na Slovensku.

Slovenská sporiteľňa pre niekoľkými mesiacmi spustila pilotný program a štvordňový pracovný týždeň testuje nielen na centrálach, ale aj na pobočkách.

Katarína Tešla, hovorkyňa portálu Kariéra.sk, tvrdí, že ľudia vedia lepšie a ľahšie balansovať medzi svojím súkromným životom a prácou a tiež podávajú lepšie výkony.

Prečítajte si tiež:

Štvordňový pracovný týždeň má aj svoje nevýhody. Predovšetkým v tom, že zamestnanec si musí nadrobiť aj ten deň, ktorý by v práci vynechal. V praxi to znamená, že namiesto piatich dní po osem hodín zamestnanec odrobí štyri dni po desať hodín.

Navyše, štvordňový pracovný týždeň nie je možný v zamestnaniach, akými sú napríklad lekári, policajti či hasiči. Skrátenie pracovného týždňa by sa v ich prípadoch zavádzalo len ťažko.

Zdá, že pracovný trh v najbližšom období prejde výraznou zmenou a štvordňový pracovný týždeň či práca z domu budú zo strany zamestnancov čoraz žiadanejšie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Práca

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.