V Nitre rozšíria linky MHD aj do obchodu. Zamestnanci fabrík, ktorí denne preskakujú plot, sa nedočkali

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Nitre rozšíria linky mestskej hromadnej dopravy. Radnica poteší nakupujúcich a športových fanúšikov. Zamestnanci fabrík v okolí automobilky sa však vytúžených autobusov stále nedočkajú. Aj naďalej budú musieť cestou do práce preskakovať plot.    

Boli sme sa pozrieť, ako vyzerá každodenný rituál zamestnancov strategického parku pri Nitre. Na ich ceste do práce sa ani po rokoch nezmenilo prakticky nič.

Zamestnanci hovoria, že je to hanba pre mesto, keď tam nevie zabezpečiť autobusy.

Radnica pritom mestské autobusy už čoskoro rozšíri. Počas hokejových zápasov budú zvážať fanúšikov na štadión a nakupujúcich do obchodu. 

„To boli podnety od obyvateľov. V tom druhom prípade sa rozprávame o tom, že súkromná nadnárodná firma si žiada MHD pre svojich zamestnancov,“ argumentuje odborný poradca pre komunikáciu Mestského úradu v Nitre Henrich Varga.

Prečítajte si tiež:

Tisíce eur ročne

Mesto si už dlhšie spoje do okolia automobilky podmieňuje finančným príspevkom od firiem, ktoré tam sídlia. Tie však prispievať odmietajú. 

Na mestské autobusy pritom nedal obchodný reťazec ani cent a podľa našich informácií sa na verejnej doprave finančne nepodieľajú ani firmy v priemyselnom parku, kde MHD pre zmenu jazdí.

„Spoločnosť zastáva názor, že prostredníctvom poplatku za rozvoj a vyvolaných investícií v celkovej sume 260 023 eur významne prispela k rozvoju danej lokality a nepriamym spôsobom aj k rozvoju mestskej hromadnej dopravy,“ uvádza vo svojom stanovisku daný obchodný reťazec.

Mestské autobusy budú k obchodnému reťazcu zachádzať od 10. decembra. Rozšírenie autobusovej linky k obchodu bude stáť mesto ročne viac ako 88-tisíc eur. 

Prečítajte si tiež:

Chcú rokovať

Poslanec Mestského zastupiteľstva v Nitre Igor Kršiak teraz hovorí o zlej vyjednávacej pozícii s firmami v strategickom parku. „Môžu nám len ukázať prstom, že ‚pozrite sa, ako to robíte inde, prečo by sme mali byť my tí, čo budú prispievať?‘“ hovorí.

„My považujeme za dôležité, aby sme s nimi rokovali o takých podmienkach, ktoré sú výhodné nielen pre nich ako zamestnávateľov, ale aj pre nás, ako samosprávu. K tomuto bodu, pevne verím, že dospejeme,“ uvádza Varga.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.