O tisícky eur lacnejšie. Pozrite si, o koľko klesli ceny bytov vo vašom regióne (+ prehľad)

O tisícky eur lacnejšie. Pozrite si, o koľko klesli ceny bytov vo vašom regióne (+ prehľad)
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Trh s nehnuteľnosťami sa rozdelil. Ceny starších bytov totiž medzikvartálne naďalej klesajú, no novostavby zostali na pôvodných hodnotách. V medziročnom porovnaní sú však byty o tisícky eur lacnejšie.

Oproti celoslovenskému poklesu v polovici roku 2023, sa po lete trh s nehnuteľnosťami rozdelil. Dáta za posledné tri mesiace ukazujú otvárajúce sa nožnice medzi cenami nových a starších bytov. Rozdielne pohyby v cenách je možné pozorovať aj v niektorých lokalitách.

„Narastá rozdiel medzi staršími bytmi, ktorých ceny klesajú viac a novostavbami, ktoré si svoju hodnotu držia resp. v niektorých novších projektoch aj rastú. Vidieť tiež, rozdielny vývoj podľa lokalít. Je to signál, že trh už v niektorých častiach Slovenska našiel rovnováhu a stabilizoval sa“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Ako ďalej dodáva, medziročne sú však všetky regióny stále v poklese a vrátili sa späť na úroveň roku 2021.

Medziročné byty klesli o tisícky eur, štvrťročne už niekde aj zdražujú

V medziročnom porovnaní dvojizbové byty výrazne zlacneli v Banskej Bystrici, v Košiciach a v centre Bratislavy. Pri štvrťročnom porovnaní už nájdeme aj trend zdražovania a to hlavne v Prešove.

​V treťom štvrťroku viac odolávali poklesu cien trojizbové byty. Medziročne najviac zlacneli v Bratislave III a v okrese Košice IV. Tak isto ako pri dvojizbových bytoch pri štvrťročnom porovnaní už badať dvíhanie cien. Najviac zdraželi v Trnave.

​Bratislavské centrum sa vymyká celoslovenskej realite

Špecifickú pozíciu má vždy centrum Bratislavy, ktoré nepodľahlo celoslovenským trendom ani v tomto roku.

„Cena 3-izbových bytov v centre Bratislavy neklesá ani v krízových obdobiach. Majitelia týchto nehnuteľností vedia, že skupina prémiových zákazníkov v lokalite je stabilná a dostatočne veľká. Ukazuje sa to aj na cenovkách novo ohlásených projektov v tejto časti mesta, ktoré opäť atakujú rekordné úrovne,“ uzatvára Michal Pružinský.

Niekde sa vykurovacia sezóna začala, inde ju ešte odkladajú. Za teplo si tento rok priplatíme. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.