Zdražovanie poľavuje už siedmy mesiac po sebe. Takto to vyzerá s cenami potravín (+ tabuľka)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zdražovanie naďalej spomaľuje. Medziročný rast cien sa v septembri dostal k ôsmim percentám. Inflácia kontinuálne klesá už od marca a naposledy bola na podobnej úrovni ešte začiatkom minulého roka.

Po tom, čo sa inflácia v auguste dostala na jednocifernú úroveň, pokračovala v septembri v poklese. Minulý mesiac dosiahla hodnotu 8,2 percenta, informoval Štatistický úrad SR. Medziročné zdražovanie sa tak utlmovalo už siedmy mesiac po sebe.

„Prudšiemu poklesu zabránilo medzimesačné zvýšenie cien v priemere o 0,3 % ovplyvnené najmä tradičným septembrovým zdražovaním cien v školstve, ktoré naviac podporil aj pokračujúci rast cien benzínu a nafty, ako aj vybraných služieb,“ uviedli štatistici vo svojej analýze.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo vyššie ceny potravín. Dôvodov, prečo za ne platíme viac, je podľa Evy Sadovskej, analytičky WOOD & Company, hneď niekoľko.

Tým prvým sú vyššie ceny energií. Dôležitým faktorom sú aj drahšie pohonné látky.

„Keďže potraviny je potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť, drahý benzín a nafta boli jedným z faktorov, ktorý prepisoval cenovky na potravinách smerom nahor,“ vysvetlila Sadovská. Ako to už pri potravinách býva, na ich ceny do veľkej miery vplýva aj počasie.

Lacnejší rastlinný olej, drahšie cukrovinky

Aj napriek tomu rast cien potravín medziročne spomaľuje už šiesty mesiac po sebe. V septembri boli drahšie o 11,3 percenta.

Pri porovnaní septembrových cien potravín s tými spred roka zistíme, že najviac klesli ceny rastlinného oleja. Za liter dnes zaplatíme o vyše 80 centov menej než vlani. Mierne klesla tiež cena masla.

Naopak, výrazne drahšie, o viac než 20 percent, sú stále cukor, džem či cukrovinky. Stúpli aj ceny takmer všetkých mäsových výrobkov. 

Analytici očakávajú, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia povoľovať. Odhadujú, že za celý rok 2023 dosiahne úroveň 10 až 11 %.

„Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 percent, teda okolo inflačného cieľa eurozóny, tak môžeme v tomto roku určite zabudnúť,“ skonštatovala Sadovská.

Cena obľúbenej kuchynskej prísady stúpa. Na vine je zlá úroda, očakávajú ju aj do budúcna. Viac v reportáži:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.