Vodičov autobusov ubúda. Ak nepríde zmena, ľudí nebude mať kto voziť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Majú zdravotné problémy alebo už majú jednoducho dosť náročnej práce. Vodičov autobusov je málo a situáciu ešte zhoršila nedávna novela zákona, ktorá za istých podmienok umožňuje odísť do predčasného dôchodku. Získať mladých sa ukazuje ako veľký problém.

V Považskej Bystrici jazdí v hromadnej doprave 38 vodičov. Ich priemerný vek sa pohybuje nad 55 rokov. O predčasný odchod do dôchodku zatiaľ požiadali štyria. Dopravná spoločnosť očakáva, že postupne budú pribúdať. 

Nájsť mladých sa nedarí. Na inzeráty sa naposledy ozvali len záujemcovia z Nepálu a Južnej Ameriky. 

Prečítajte si tiež:

„Priemerný plat evidujeme na úrovni 1700 eur v hrubom. Takže si nemyslím, že táto práca je až tak zle ohodnotená,“ tvrdí Radovan Čmelo, konateľ DPM Považská Bystrica.

Jazdiť autobusom je veľká zodpovednosť a aj práca s ľuďmi dá zabrať. Cena za vodičské oprávnenie tiež zdražela. Celkovo vyjde na 4000 eur, hovorí jeden z vodičov. 

Zväz autobusovej dopravy upozorňuje, že situácia je kritická na celom Slovensku. Problém obsadiť autobusy majú všetci dopravcovia a hrozí ochromenie spojov. Ak sa niečo nezmení, do pár rokov nebude mať ľudí kto voziť. Prioritou je navýšiť platy.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.