Nie sú schopní ich vyplatiť, plnohodnotné 13. dôchodky ani tento rok nebudú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Od budúceho roka seniori dostanú plný 13. dôchodok, no zanikne rodičovská penzia tak, ako ju poznáme. Ficova vláda oznámila, odkiaľ chce zobrať peniaze na extra dôchodky pred Vianocami. Pracujúce deti už budú môcť rodičom prispieť len cez 2% z daní.

Tento rok už Hlas svoj sľub o kompletnom bonusovom dôchodku nenaplní. Sociálna poisťovňa totiž začala vyplácať čiastočné 13. dôchodky v starej sume od 50 do 300 eur podľa výšky dôchodku . Minister práce ale penzistom ešte chce dať jednorazový príspevok. V akej sume, zatiaľ nevedno.

„Vieme niečo ešte dodať. Mala by to byť rovnaká suma pre všetkých poberateľov,“ dodal minister práce Erik Tomáš.

Prečítajte si tiež:

Dôchodky od ďalšieho roka

Od ďalšieho decembra už vláda chce vyplácať kompletné 13. dôchodky na úrovni priemernej penzie. Pre starobných dôchodcov by to malo byť na budúci rok jednotných 606 eur bez ohľadu na to, akú vysokú majú penziu.

„Čo sa týka poberateľov ostatných dôchodkov, priemerný dôchodok by mohol byť nižší, preto sme urobili opatrenie, 13. dôchodok im nemôže klesnúť pod 300 eur,“ vysvetlil Tomáš.

Novinka bude stáť takmer 800 miliónov eur. A minister už aj vie, odkiaľ ju zafinancuje. Čas z tejto sumy - 120 miliónov ešte lieta vo vzduchu, no takmer polovica peňazí má ísť z dnešného rodičovského dôchodku, ktorý v terajšej podobe od januára skončí.

Prečítajte si tiež:

„Ústava ponúka dve cesty, ako môžu deti prispievať rodičom. My sme sa rozhodli, že pôjdeme tou druhou. Deti budú môcť prispieť z tých známych 2% daní fyzických osôb,“ dodal minister.

Väčšina dôchodcov podľa neho na zmene získa, no budú aj takí s viacerými deťmi, ktorí výmenou 13. dôchodku za ten rodičovský, dostanú menej.
Podľa predsedu Jednoty dôchodcov Slovenska Michala Kotiana boli Rodičovské dôchodky nespravodlivé.

Ekonóm SAV Vladimír Baláž si myslí, že pôjde o výmenu jedného nesystémového opatrenia za iné.

Všetky legislatívne zmeny chce ministerstvo predložiť čím skôr, tak aby mohli platiť od budúceho roka.

OPRAVA: Pôvodne sme v nadpise informovali, že sociálna poisťovňa nevyplatí 13. dôchodok. Nadpis sme upravili na: Nie sú schopní ich vyplatiť, plnohodnotné 13. dôchodky ani tento rok nebudú.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.