Zo sľubovanej štedrej pomoci s hypoúvermi nie je nič. Vláda má záložné riešenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pred voľbami sľubovali hypotéky s nižším úrokom, no počas troch týždňov pri moci už stihla nová Ficova vláda zaradiť spiatočku. Zo sľubovanej štedrej pomoci s hypoúvermi nie je nič. Kabinet má záložné riešenie, ktoré však podľa opozície problémy Slovákov s drahými hypotékami nevyrieši.

Smer ponúkal v tejto súvislosti pred voľbami rýchle riešenia. Nárast úrokov na hypotékach chcel dokonca zadotovať. No riešenie nie a nie prísť. Minister financií sa tejto téme na prvom rokovaní vlády vyhol.

Neskôr padol ďalší termín, konkrétny návrh zákona mal byť predstavený v stredu (8. 11.). Žiadne konkrétne riešenie ohľadom hypoték však neprišlo ani na treťom rokovaní vlády. Minister financií sa vybral pracovne do Bruselu.

Prečítajte si tiež:

​O hypotékach nepovedal slovo ani jeho štátny tajomník. Ako jediný z vlády tak o tejto téme prezradil viac podrobností minister, ktorý má v gescii medvede alebo ochranu prírody. Podľa Tomáša Tarabu „to vyzerá tak, že to bude asi daňová úľava“.

Získať by ju mohli domácnosti, ktorým sa výrazne zvýšili úroky a súčasne nemajú vyšší mesačný príjem ako 4-tisíc eur.

„Myslím si, že to bude dosť výrazná pomoc pre všetkých, ktorí v 2023 museli riešiť tento problém s nárastom hypoték,“ dodal minister životného prostredia.

Premiér Robert Fico komentoval opatrenie na Facebooku: „Mechanizmus, ktorý použijeme v roku 2023, bude iný ako ten po roku 2024, ale zmena je v tom, že budeme riešiť aj tento rok“.

Predbežne pôjde na pomoc s hypotékami z rozpočtu necelých 10 miliónov. Ak by však Robert Fico dodržal svoje pôvodné sľuby o bonifikácii, ľudom by musel pomáhať výrazne vyššou sumou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.