Povinné poistenie auta opäť zdražie. Zisťovali sme, kto si priplatí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Za povinné poistenie auta si opäť priplatíme. Poisťovne argumentujú zdražovaním v servisoch, ale aj u výrobcov súčiastok. Škody, ktoré preplácajú klientom, nevedia pri súčasných cenách za PZP ďalej vykrývať.

Vy chcete mať istotu, že vám poisťovňa preplatí škodu, ony chcú mať balík peňazí na to, aby bolo z čoho. Cenotvorba poistiek nie je žiadna veda, iba odzrkadľuje, čo všetko za posledné mesiace zdraželo. Poisťovne tvrdia, že inflácia sa pri servise motorových vozidiel odráža poriadne.

„To, čo vidíme na cene tej inflácie náhradných dielov a práce je, že by to malo rásť na úrovni 10 percent a vyššie,“ uviedol výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie poisťovní Martin Kaňa.

„Rastie nielen cena náhradných dielov a cena práce, ale na cestách máme čoraz viac vozidiel s novými technológiami,“ povedala nám Katarína Ondra z poisťovne Generali.

Prečítajte si tiež:

​Rástli aj výplaty poškodeným. Tí si navyše z PZP nárokujú aj preplatenie bolestného, ktorého hodnota podľa poisťovní rovnako narástla.

„Poisťovne musia vybrať také poistné, aby boli schopné kryť svoje záväzky. To znamená, že keď sa motoristom stane nejaký objem škôd, poisťovňa musí byť schopná vyplatiť náhrady týchto škôd,“ uvádza riaditeľka odboru komunikácie Allianz-SP Lucia Strnad Muthová.

„Aj keď spravodlivé poistno-matematické navýšenie by predstavovalo i niekoľko desiatok percent, uvedomujeme si aktuálnu zložitú situáciu pre klientov a medziročné navýšenie by malo predstavovať len cca 6%,“ avizuje hovorkyňa poisťovne Uniqua Beáta Lipšicová.

Priplatia si najmä mladí šoféri v mestách alebo taxislužby či kuriéri.

Poisťovne chcú, aby zvýšenie PZP najmenej pocítili vodiči, ktorí jazdia bez nehôd a bývajú v menej rušných regiónoch

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.