Autá SUV budú mať v niektorých metropolách vyššie parkovné. U nás sa objavujú prvé lokálne obmedzenia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú veľké, ťažké, no zároveň extrémne populárne medzi vodičmi. Autá SUV budú mať v niektorých európskych metropolách vyššie parkovné. Aj na Slovensku s nimi vodiči často nevedia poriadne zaparkovať pre úzke parkovacie miesta, ktoré s ich masívnym rozmachom nerátali.    

Zaparkovať džíp v centre Paríža či Lyonu bude od nového roka drahšie. Problémom je emisná trieda, výkon motora, ale aj hmotnosť a veľkosť. Bude platiť – čím väčšie auto, tým drahšie parkovné.  

Autá SUV zaznamenali výrazný vzostup aj u nás. Ľudia často ako dôvod kúpy uvádzajú priestorové možnosti, ale aj bezpečnosť. 

Prečítajte si tiež:

Lokálne obmedzenia 

Spoplatnenie ako vo Francúzsku však zatiaľ podľa viacerých samospráv nie je na stole. Niektoré slovenské obce a mestá však mierne zasiahli. 

Napríklad hovorca Nitry hovorí len o nariadení o dočasnom parkovaní v meste. To sa týka toho, že parkovacie karty nemôžu byť vydané vozidlám, ktoré presahujú 5,3 metra. V prípade, ak auto parkuje tak, že presahuje parkovacie čiary, tak podľa aktuálnej legislatívy na danom parkovisku nemá čo hľadať.

Niektoré obce na Slovensku už zaviedli pravidlo, že pri domoch môžu parkovať len vozidlá s dĺžkou do päť metrov.

Prečítajte si tiež:

Architekti chcú zmenu

Stavebné normy neboli dimenzované na autá takýchto rozmerov a v nových parkovacích domoch sú často parkovacie miesta naprojektované viac na kvantitu ako kvalitu.  

Podľa niektorých odborníkov by bolo potrebné túto stavebnú normu novelizovať. Nové autá sú podľa nich totiž skutočne väčšie a väčšie.

Komora architektov chce presadiť veľkorysejšie normy parkovacích miest, no sami priznávajú, že zrejme narazia na lobby developerov a politickú realitu.   

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti