Vdovský a vdovecký dôchodok by mohol získať aj bezdetný pozostalý. Opozičná strana chystá novelu zákona

Vdovský a vdovecký dôchodok by mohol získať aj bezdetný pozostalý. Opozičná strana chystá novelu zákona
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/KAY4YK

Nárok na vdovský a vdovecký dôchodok by mohol získať aj bezdetný pozostalý manžel či manželka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili poslankyne Simona Petrík a Lucia Plaváková (Progresívne Slovensko).

Návrh podľa Petrík rieši diskrimináciu bezdetných vdov a vdovcov. „Tí a tie ako jediní zostali bez nároku na vdovský a vdovecký dôchodok. Navrhujeme preto, aby nárok naň mali od dovŕšenia 59 roku života,“ priblížila.

Prečítajte si tiež:

V súčasnosti má jeden z ovdovelých manželov nárok na výplatu dôchodku po dvoch rokoch od smrti manžela len v prípade, ak sa pozostalý stará o nezaopatrené dieťa, je invalidný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, vychoval aspoň tri deti, dovŕšil vek 52 rokov a vychoval dve deti, dovŕšil vek 57 rokov a vychoval jedno dieťa, alebo ak dovŕšil dôchodkový vek.

„Záleží nám na tom, aby žiadna skupina obyvateľstva nebola prehliadaná a znevýhodnená. Aj vdovy a vdovci bez detí sú po smrti svojho manžela alebo manželky vystavení riziku chudoby. Toto je šanca im pomôcť. Verím, že sa k podpore tohto návrhu pridajú všetci, ktorým záleží na pomoci ľuďom v seniorskom veku,“ doplnila Plaváková.  

Dôchodkové piliere čakajú zmeny: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.