Cenový dobeh na pumpách. Týka sa len jedného z palív

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ceny na pumpách sa opäť pohli. Ide o dozvuky spôsobené pádom cien ropy na svetových trhoch. Podľa analytikov ďalší osud palív závisí od jedného dôležitého rozhodnutia, ktoré padne o pár dní.

Ceny palív sa v poslednom období poriadne rozhýbali. Zo septembrového vrcholu sa za pár týždňov dostali na súčasné pomery relatívne nízko. Benzín z eura sedemdesiatdva spadol tesne pod hranicu euro šesťdesiat. Nafta zaznamenala miernejší prepad.

„Dôvodom týchto poklesov boli poklesy na cenách ropy, ktoré reagovali výraznejšie na prichádzajúce makroekonomické dáta z Číny,“ vysvetlil analytik Marek Nemky.

Prečítajte si tiež:

​Benzín zlacnel

Otázkou je, či zlacňovanie bude pokračovať aj naďalej.

„V posledných týždňoch už dochádzalo k započítaniu nižších cien ropy a pumpári zlacnili zhruba o 7 - 10 centov na liter benzínu aj nafty. Menší dobeh tohto vývoja ešte môžeme pozorovať, ale ropa už posledný týždeň na svetových burzách neklesá, čo je predzvesťou, že sa zastaví aj pokles na čerpacích staniciach,“ myslí analytik Dominik Hapl.

A práve tento miernejší dopad sa prejavil na pumpách v piatok. Pokles zachytil len benzín, ktorý zlacnel o dva centy na priemernú úroveň euro päťdesiatsedem. Nafta zostala na pôvodnej hranici euro šesťdesiat.

Prečítajte si tiež:

​Rozhodne OPEC

To, ako sa budú ďalej vyvíjať ceny palív, závisí od rozhodnutia ropných veľmocí z OPEC, ktoré sa majú stretnúť budúci týždeň.

„Na tomto stretnutí sa bude diskutovať o možnom predĺžení alebo dokonca o dodatočnom znížení produkcie ropy,“ podotkol Nemky.

Ak by naďalej škrtili kohútiky, malo by to negatívny dopad na zlacňovanie. Buď by sa pribrzdilo alebo v horšom prípade by spôsobilo opätovný nárast cien.

Na druhej strane, analytici z Dát bez pátosu aj napriek tomu predpokladajú, že do začiatku decembra by mohlo prísť k výraznejšiemu poklesu cien.   

„Benzín na čerpačkách bude za 1,49 € za liter,“ uviedli na sociálnej sieti.

Slovákom sa už neoplatí tankovať v Poľsku. Nakrúcal Pavol Sivák. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.