Kto a ako získa jednu z najväčších zákaziek v slovenskej energetike? Opozícia má obavy, že ju prihrajú konkrétnej firme

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kto a ako získa jednu z najväčších zákaziek v slovenskej energetike? Našu kľúčovú vodnú elektráreň v Gabčíkove čaká výmena starých turbín. Stáť by to malo desiatky miliónov. Minister životného prostredia Tomáš Taraba to chce riešiť ako svoju prioritu. Opozícia má ale obavy, že chce obísť riadnu súťaž a zákazku prihrá konkrétnej firme. Takýto postup nevylúčil ani samotný minister.

Týchto osem turbín je pre Slovensko mimoriadne dôležitých. Produkujú zhruba osem percent z našej ročnej spotreby elektriny a fungujú už od polovice 90. rokov.

Turbíny sú ale vyše desať rokov po dobe svojej životnosti. Minister Tomáš Taraba ich výmenu označil za prioritu aj pred Robertom Ficom. 

Výmena, respektíve modernizácia turbín bude stáť takmer štvrť miliardy eur a pôjde tak o jednu z najväčších zákaziek v oblasti energetiky.

Tento týždeň nám ale minister naznačil zásadný posun v tejto téme. O lukratívnu zákazku sa v medzinárodnom tendri súťažiť zrejme nebude.

Takýto postup kritizuje bývalé vedenie ministerstva.

Bývalý štátny tajomník upozorňuje, že v takomto prípade by štát mohol modernizáciu turbín výrazne preplatiť

Medzi bývalým vedením ministerstva a Tomášom Tarabom je aj ďalší spor. Minister hovorí, že stav turbín je kritický. Bývalé vedenie to tak nevidí.

Zisťovali sme, či existuje aktuálna analýza, ktorá by jasne a analyticky pomenovala možné problémy v Gabčíkove. Z vodohospodárskej výstavby nám odpoveď neprišla. Kedy plánuje spraviť Tomáš Taraba rozhodnutie o Gabčíkove zatiaľ jasné nie je, no potichu to urobiť neplánuje. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Obchod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.