Vysoké zisky, nízke mzdy. Časť zamestnancov Unicredit Bank sa zhromaždila pred centrálou, vstúpili do štrajku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Banky za posledné roky nazbierali bezprecedentné zisky, ale nie sú ochotné podeliť sa so svojimi zamestnancami. Vyhlásila to v utorok (12. 12.) prezidentka Konfederácie odborových zväzov SR Monika Uhlerová na brífingu počas štrajku zamestnancov Unicredit Bank s tým, že v sektore zlyháva aj kolektívne vyjednávanie. Hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková uviedla, že banka nepovažuje štrajk za konštruktívnu cestu k dohode.

„Viem, že vo vašom sektore zlyháva aj kolektívne vyjednávanie na sektorovej úrovni, keďže Slovenská banková asociácia (SBA) nechce vyjednávať so zástupcami odborového zväzu o lepších podmienkach v rámci celého sektoru,“ dodala Uhlerová.

Ako uviedla prezidentka odborárov, pokiaľ zlyháva sociálny dialóg, vyjednávanie a ak zamestnávateľ nie je ochotný ďalej vyjednávať, je potrebné siahnuť po štrajku. „Nebojujete len za seba a zamestnancov jedného zamestnávateľa, vy tým ukazujete aj ostatným zamestnancom, že pokiaľ to nejde vyjednávaním a konštruktívnym dialógom, musíte siahnuť po takejto aktivite,“ odkázala zamestnancom na brífingu.

Prečítajte si tiež:

Záväzok manažmentu je podľa hovorkyne banky naďalej rokovať a dosiahnuť dobrú dohodu, ktorá bude v najlepšom záujme zamestnancov a dlhodobej udržateľnosti nášho podnikania.

„Manažment napriek náročnému ekonomickému prostrediu v rámci kolektívneho vyjednávania predložil odborovej organizácii realistickú a zodpovednú ponuku, ktorá aktuálne patrí k najlepším nielen v bankovom sektore,“ reagovala Ďuďáková s tým, že banka rešpektuje zákonné právo zamestnancov na štrajk, ale nepovažuje ho za konštruktívnu cestu k dohode.

Zamestnanci UniCredit Bank v utorok vstúpili do ostrého štrajku pre klesajúce reálne mzdy druhý rok po sebe. Banka odmietla návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania a vyhýba sa férovému sociálnemu dialógu. Informovala o tom v stredu (6. 12.) hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová.

Banky majú v rámci konsolidačných opatrení vlády čeliť mimoriadnemu zdaňovaniu. Nesúhlasia s tým: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.