Kuriozita pri jednej z diaľničných známok. Týka sa platnosti (+ prehľad zmien)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Rok zmien pri diaľničných známkach. Jedna totiž zanikne, iná zasa vznikne. A by toho nebolo málo, tak pri 365-dňovej nastane výnimočné situácia. Týka sa to platnosti.   

Keď chcete diaľničnú známku na rok, tak máte na výber dve možnosti. Buď si kúpite ročnú alebo 365-dňovú. Pri ročnej však platí zásada, že napriek tomu, kedy si ju zakúpite, jej platnosť sa končí 31. januára.

V praxi to znamená, že ak si kúpite ročnú diaľničnú známku napríklad v apríli, tak ju budete môcť využívať len do konca januára. V tomto prípade má rok len deväť mesiacov.

Prečítajte si tiež:

​Prichádza priestupný rok

Lepšie je teda zakúpiť si 365-dňovú, ktorá platí presne rok od jej kúpy. Budúci rok však nastane výnimočná situácia.  

„Kupovala som synovi 365-dňovú diaľničnú známku, no keď mu prišiel potvrdzujúci e-mail, tak ma upozornil, že mu neplatí celý rok. Začala totiž platiť 13. 12. 2023, ale jej platnosť sa končí 11. 12. 2024. Nerozumiem prečo,“ napísala nám pani Jana.  

Vysvetlenie je jednoduché. Budúci rok nemá 365 dní, ale o deň viac.

„Budúci rok je priestupný rok, ale diaľničná známka platí štandardne 365 dní,“ vysvetlila hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková.

Prečítajte si tiež:

​Ročná známka končí

Ako sme spomínali, už viac ako tri roky existuje 365-dňová diaľničná známka. Od jej zavedenia sa mnohí pýtajú, prečo je stále v obehu aj ročná. Pre vodičov to bolo mylné a stávali sa prípady, kedy pri kúpe nastal chaos.

NDS dlho argumentovala návykom firiem, ktoré si ich automaticky kupovali k prvému januáru. Koncom minulého roka však mienku zmenila a ešte bývalý minister Andrej Doležal avizoval jej zrušenie. A o pár mesiacov sa to stane aj realitou.

„Ročná diaľničná známka sa počas nasledujúceho roka zruší. O všetkom podstatnom budeme, samozrejme, včas verejnosť informovať,“ odpísal nám rezort dopravy.

Z diaľničných známok, ktoré majú platnosť na dlhšie obdobie, zostane len 365-dňová. Rezort priznáva, že tým zníži aj chybovosť pri kúpe diaľničnej známky zo strany motoristov. 

Prečítajte si tiež:

​Na scénu prichádza jednodňová

Počet diaľničných známok v ponuke sa však nezníži. V prvých mesiacoch budúceho roka totiž pribudne jednodňová.

„Jednodňová diaľničná známka bude v ponuke na budúci rok. Ak sa nemýlim, máme čas do marca 2024,“ uviedol ešte v máji vtedajší hovorca ministerstva doprava Ivan Rudolf.

Jej cena ešte nie je stanovená, ale podľa európskych pravidiel nebude stáť viac ako 5,4 eura.

Pozrite si aj reportáž o pripravovaných zmenách. Nakrúcal Oto Váhovský:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.