Hypotéky ešte zdražejú. Pozrite si, ako sa budú vyvíjať v tomto roku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock/Grand Warszawski

Hypotéky ešte zdražejú, pričom pôjde už o poslednú vlnu. Následne by sadzby mali začať klesať, no pribrzdiť by ich podľa odborníkov mohli vládne opatrenia.  

Ešte pred necelými dvomi rokmi boli úrokové sadzby pri hypotékach na historických minimám. V priemere sa držali okolo jedného percenta, neraz však išli aj hlboko pod túto hranicu. Začiatkom roka 2022 však prišiel hypotekárny zlom.

Banky začali v šialenom tempe úroky zvyšovať, až kým sa nedostali k súčasným priemerným štyrom percentám. Pred pár týždňami dokonca jeden z najväčších hráčov na trhu, Slovenská sporiteľňa, sadzby preklopil cez magickú päťpercentnú hranicu. A to dáva signál aj iným bankám.

„Je zrejme iba otázkou času, kedy zmenia úroky aj ďalšie banky, ktoré tak ešte neurobili,“ povedal na úvod Matej Dobiš, výkonný riaditeľ Finančného kompasu.

Navyše, v rámci konkurencie príde ešte k určitému dobehu.  

„Medzi bankami dnes máme pomerne veľký rozptyl v najnižšie komunikovaných úrokoch, ktorý je viac ako 1 %. Je teda pravdepodobné, že viaceré banky v najbližšom období ešte pristúpia k miernemu nárastu sadzieb,“ priblížila Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk.

Prečítajte si tiež:

​Sadzby pôjdu nad 5 percent

Toto všetko sa deje aj napriek tomu, že ECB v decembri podľa očakávaní ponechala úrokové sadzby na pôvodných hodnotách. Úroky na slovenskom trhu však výrazne ovplyvňuje aj vnútorná ekonomická situácia.

„Kritický stav verejných financií a s ním súvisiaca hrozba ďalšieho zhoršenia ratingu Slovenska a nárastu cien našich dlhopisov môže ovplyvniť ochotu a možnosti bánk znižovať komerčné úroky,“ uviedla Eva Šablová, riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk.

Momentálne však platí, že ak sa teda nič výrazné doma ani v zahraničí nezmení, tak by sa podľa analytikov mali úroky zastabilizovať v prvej polovici roka, a to na úrovni 5 až 5,5 percenta.

Či následne pôjdu už úroky dole, je nateraz otázne. Do vývoja totiž vstupuje niekoľko faktorov, pričom jedným z najdôležitejších je vývoj inflácie.

„Tú sa už podarilo skrotiť, no nie na požadovanú úroveň. Smelé plány ECB o možnom znížení úrokov v marci sa tak nateraz presúvajú na neskorší dátum, ktorým bude zrejme koniec roka 2024,“ myslí si Dobiš.

Prečítajte si tiež:

​Pomoc s hypotékami môže paradoxne uškodiť

Paradoxne, situáciu môže zhoršiť aj vládna pomoc ľuďom, ktorí zažili tzv. úrokový šok. Následne karty zamieša aj bankový odvod.

„Či dôjde k zmene trendu a poklesu sadzieb, bude závisieť od stavu verejných financií, ich vplyvu na finančný trh a od obchodnej politiky bánk v súvislosti s konečnou podobou bankového odvodu a bonifikácie hypoték. Práve preto vôbec nie je isté, že prípadný pokles sadzieb ECB, ktorý sa očakáva v závere roka 2024, sa dotkne aj nášho trhu,“ uzavrela Šablová.

Slovensko získalo obriu investíciu. Na juhu vyrastie závod na výrobu batérií pre elektromobily. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.