Nízka cena benzínu nevydržala ani týždeň. Deň pre Vianocami dokonca predbehol aj naftu

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Ani v posledné dni pred Vianocami sa ceny na benzínkach nezastavili. Palivá totiž nevydržali na celoročnom minime ani týždeň. Hneď dvojnásobné zdraženie vystrelilo benzín ešte aj pred naftu.

Posledné týždne ceny palív postupne klesali. Benzín sa dostal bezpečne pod hranicu euro šesťdesiat, nafta stála na tejto úrovni. Prepad nezastavili ani decembrové škrty ropných mocností z OPEC+, ktoré zosekali produkciu asi o jeden milión barelov denne.

Ceny palív tak lacneli do polovice tohto mesiaca, až na úroveň euro päťdesiat. Benzín bol teda, okrem prvých dvoch januárových týždňov, najlacnejší v tomto roku, nafta od polovice leta.

Odborníci však vtedy upozornili, že tzv. cenový výplach je zrejme na konci a čoskoro by malo prísť mierne zdražovanie. A to tento týždeň aj nastalo.

Prečítajte si tiež:

​Zdražovanie prišlo ešte pred Vianocami

V stredu a ešte aj v sobotu (23.12.) sa ceny pohli smerom nahor. Benzín dokonca predbehol naftu, keď zdražel až o päť centov, nafta len o dva. A takýto obrat má hneď niekoľko dôvodov.

„Prvý dôvod je skôr psychologický, keďže ceny sa nachádzali blízko svojich ročných miním, a tak obchodníci už neboli takí rozhodnutí predávať ropu, ale práve naopak, ropa sa im zdala už relatívne lacná,“ uviedol analytik Marek Nemky.

Zároveň doplnil, že na vývoj cien mali vplyv aj rozhodnutia centrálnych bánk v USA a Európe, ktoré už naznačujú, že vrchol úrokových sadzieb máme za sebou.

„Sentiment sa začína postupne obracať a obchodníci sú tak presvedčení o raste ekonomiky a dopytu v ďalšom roku,“ uzavrel Nemky.

Slovensko získalo obriu investíciu. Na juhu vyrastie závod na výrobu batérií pre elektromobily. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.