Cena dôležitej komodity sa môže zvýšiť až o 75 percent. Trhy čakajú rekordný dopyt

Cena dôležitej komodity sa môže zvýšiť až o 75 percent. Trhy čakajú rekordný dopyt
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Borshch Filipp

Cena medi by sa v tomto a budúcom roku mohla zvýšiť celkovo o viac ako 75 percent. Dôvodom je prerušenie ťažby a vyšší dopyt po tomto kove, ktorý je dôležitý aj pre prechod na obnoviteľné zdroje energie.

Rast dopytu a pravdepodobný pokles kurzu amerického dolára v druhej polovici tohto roka budú tlačiť ceny medi nahor, domnievajú sa podľa portálu televízie CNBC analytici organizácie BMI, čo je výskumná divízia spoločnosti Fitch Solutions.

Prečítajte si tiež:

​Trhy sa podľa analýzy spoliehajú na to, že Americká centrálna banka (Fed) v tomto roku zníži úrokové sadzby, čo oslabí dolár a následne zatraktívni meď pre zahraničných záujemcov. Cena medi sa totiž stanovuje v dolároch.

Ďalším motorom rastu cien medi je plán na strojnásobenie globálnej kapacity obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030, ktorý na nedávnej konferencii o zmene klímy COP28 podporilo viac ako 60 krajín.

Dopyt po medi ako ukazovateľ stavu ekonomiky

Analytici Citibank v decembri predpovedali, že vyššie ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov energie zvýšia do roku 2030 dopyt po medi o ďalších 4,2 milióna ton. To by mohlo zvýšiť cenu medi v roku 2025 až na 15 000 USD (13 700 eur) za tonu. Vlani v marci cena medi stúpla na rekordných 10 730 USD (9800 eur) za tonu a v súčasnosti sa na burze v Londýne predáva zhruba za 8500 USD za tonu.

Rastúca ekonomika má tendenciu zvyšovať dopyt po medi, ktorá sa používa napríklad v elektrických zariadeniach a priemyselných strojoch.

Meď je tiež neoddeliteľnou súčasťou výroby elektromobilov, rozvodných sietí a veterných turbín. Používa sa aj v zliatinách, najznámejšie sú bronz a mosadz. Dopyt po tomto kove je považovaný za ukazovateľ stavu ekonomiky.

Prečítajte si tiež:

​Analytici tiež upozorňujú, že cenu medi podporia prerušenie ťažby. Analytici americkej investičnej banky Goldman Sachs tento rok očakávajú na trhu deficit vyše pol milióna ton. Cena kovu sa tak tento rok podľa banky zvýši na 10 000 USD za tonu. V roku 2025 by priemerná cena môže byť až 15 000 USD za tonu.

Vlani v novembri spoločnosť First Quantum Minerals zastavila ťažbu v bani Cobre Panamá, ktorá je jedným z najväčších baní na meď.

Dôvodom bolo rozhodnutie najvyššieho súdu a tiež celonárodné protesty súvisiace s obavami o životné prostredie. Významná ťažobná spoločnosť Anglo American uviedla, že v rokoch 2024 a 2025 zníži ťažbu medi, pretože chce znížiť náklady.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.