Škandál spoločnosti Tesla. Roky vedome predávala autá s chybnými dielmi, za opravu platili zákazníci

Tesla
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia

Kolesá, ktoré pri vysokej rýchlosti odpadávali či hnacie hriadele, ktoré sa pri zrýchlení lámali. Spoločnosti Tesla chodili sťažnosti celkom bežne.

Kazili sa aj autá s nízkym počtom najazdených kilometrov a posádku dokázali dostať do nebezpečných situácií.

Tesla vedela, že sú ich diely chybné, no poruchy kládla za vinu šoférom.

Agentúra Reuters informuje, že z dokumentov známej automobilky vyplýva, že o chronických nedostatkoch a poruchách na svojich vozidlách vedela a roky ich sledovala.

Platiť za ne však museli ľudia, ktorí si autá s chybnými dielmi kúpili. Vraj s nimi zaobchádzali nesprávne. Na potláčanie sťažností vytvorila Tesla dokonca samostatné oddelenie.

Prečítajte si tiež:

Nebezpečné zážitky s vytúženým autom

Podľa zistení agentúry Reuters sa tieto problémy týkajú áut predaných na celom svete vrátane Európy a problémy sú staré najmenej sedem rokov.

Novinári sa rozprávali s 20 zákazníkmi a deviatimi bývalými manažérmi alebo technikmi spoločnosti Tesla.

Poukazujú na príbehy viacerých z nich. Jedným z klientov je aj Shreyansh Jain, ktorý si len pred pár mesiacmi prevzal svoje prvé elektrické auto. Úplne novú Teslu Model Y z roku 2023.

Netají, že bol nadšením celý bez seba. Radosť však skončila hneď na druhý deň, keď mal na tachometri len 115 kilometrov.

Šoféroval a v aute mal manželku aj trojročnú dcéru, keď náhle stratil kontrolu nad riadením. Predná náprava sa zrútila a časť auta sa drela o cestu. Odbáčal už do ich štvrte a išiel preto našťastie pomaly. „Ak by sme šli po diaľnici, mohlo to dopadnúť katastrofálne,“ povedal Shreyansh Jain.

Za opravu si Tesla vypýtala zhruba 13-tisíc eur. Odmietla opravu zaplatiť a nehodu pripísala skoršiemu poškodeniu nápravy samotným zákazníkom.

Shreyansh Jain je jedným z desaťtisícov šoférov, ktorým vytúžená nová Tesla predčasne zlyhala. Inému šoférovi sa zas stalo, že mu koleso odpadlo pri rýchlosti takmer 100 kilometrov za hodinu.

Prečítajte si tiež:

Odhalené zápisnice aj analýzy

Odhalené dokumenty, ktoré pochádzajú z rokov 2016 až 2022, obsahujú správy o opravách zo servisov Tesla po celom svete. Ich súčasťou sú analýzy a prehľady údajov o súčiastkach s vysokou mierou porúch.

Odhalili aj zápisnice, ktoré sa zasielali technikom po celom svete, ktoré im prikazujú, aby spotrebiteľom tvrdili, že pokazené súčiastky na ich autách nie sú chybné.

Analýzy servisných prác ukázali, že len od januára 2021 do marca 2022 automobilka na celom svete vymenila 66-tisíc polosí a 120-tisíc horných ramien.

Tesla je teraz pod drobnohľadom viacerých úradov v USA ale aj v Európe. Tie môžu žiadať stiahnutie áut z trhu či povinné opravy.  

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.