Boeing, ktorému odleteli dvere, mal problémy aj v minulosti. Vyšetrovanie odhalilo nedotiahnuté skrutky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Podcenili situáciu alebo to bola iba nešťastná náhoda? Boeing 737 MAX, ktorému vo vzduchu odleteli dvere, mal technické problémy aj v minulosti. Incident už prešetruje americký letecký úrad.

Lietadlo aliašských aerolínií smerovalo z Portlandu do Kalifornie. Už krátko po štarte, ešte počas stúpania, sa Boeingu odtrhla časť trupu. Ide o dvere, ktoré sa bežne nevyužívajú, slúžia ako núdzový východ. Piloti ihneď zareagovali.

Na palube bolo až 177 pasažierov. Tým sa akoby zázrakom nič nestalo. Podtlak zničil iba niektoré opierky hlavy na sedačkách. Lietadlo napokon bezpečne pristálo. Núdzové dvere si neskôr našiel na záhrade svojho domu učiteľ z Portlandu.

Prečítajte si tiež:

​Americký Federálny úrad pre kontrolu leteckej dopravy už začal vyšetrovať príčiny celého incidentu. Kontrolou postupne prechádza 170 Boeingov. Okrem aljašských aerolínií overuje Úrad pre bezpečnosť dopravy aj stroje z United Airlines. Prvé analýzy odhalili nedotiahnuté skrutky na núdzových dverách.

Boeing, ktorému odleteli dvere, mal však technické problémy len prednedávnom. Piloti sa údajne sťažovali na pretlak na palube, aj preto lietadlo nemalo povolené lietať nad morom. Či to však malo súvis s odtrhnutými dverami, zatiaľ jasné nie je.

Odborníci odhadujú, že v prípade letu z Portlandu môže ísť buď o konštrukčnú chybu na strane Boeingu, alebo pochybili servisní technici tohto konkrétneho lietadla.

V hre je tak stále únava materiálu aj ľudský faktor. V každom prípade mali pasažieri šťastie. V blízkosti otvoru nikto nesedel.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Doprava

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.