Ceny nehnuteľností sa vrátili dva roky dozadu. Niektoré zlacneli aj o desaťtisíce eur (prehľad cien)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/TheHighestQualityImages

Vysoké úroky na hypotékach stále tlačia ceny nehnuteľností nadol. Od jesene sú poklesy mierne, no v medziročnom porovnaní dosahujú aj dvojciferné čísla.

Vo štvrtom kvartáli zaznamenal slovenský realitný trh ďalší pokles cien bytov. Tento trend pokračuje už šiesty kvartál v poradí, ceny bytov sa teda znižujú už od jesene 2022.

„Pri menších bytoch si medzikvartálne ceny udržali len mestské časti Bratislava I (+3,94 %), Bratislava IV (+1,09 %), Košice III (0 %) a Žilina (0 %), no medziročne je zjavný pokles vo všetkých regiónoch i v metropolách,“ hovorí Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

V porovnaní s koncom roku 2022 klesli ceny 2-izbových bytov najviac v Banskej Bystrici (-16,88 %), v časti Košice III (-16,11 %), Bratislava II (-12,38 %) a v Nitre (-11,49 %).

„Ceny bytov sa priblížili k hodnotám spred dvoch rokov. Úroky hypoték sú stále pre väčšinu záujemcov príliš vysoké a navyše dopyt ľudí ku koncu roka tradične slabne,“ podotkol Pružinský.

​Ceny padli aj pri trojizbových bytoch 

Koniec roka zasiahol aj väčšie byty. Ceny 3-izbových bytov klesli medzikvartálne i medziročne dokonca aj v centre Bratislavy.

Najväčší medzikvartálny pokles bol v košickom Starom meste (-14,14 %), kde veľké byty zlacneli najviac aj medziročne (-17,07 %). Okrem neho bol za posledný rok najväčší pokles 3-izbových bytov v časti Košice III (-14,44 %), Bratislava III (-13,41 %) a v Žiline (-14,43 %).

„Stále platí, že novostavby si cenu držia a klesajú skôr staršie byty. Môžeme to vidieť práve na anomálii v mestskej časti Bratislava IV, spôsobili ju dokončené rezidenčné projekty, ktoré prišli v 4. kvartáli do predaja,“ uzavrel Pružinský.

Slovensko získalo obriu investíciu. Na juhu vyrastie závod na výrobu batérií pre elektromobily. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.