Šesť krokov k vlastnej fotovoltike

Šesť krokov k vlastnej fotovoltike
Ilustračná snímka.

Elektrinu môžete vyrábať už do troch mesiacov

Priemerná ročná spotreba elektriny štvorčlennej rodiny sú približne dve megawatthodiny, čo predstavuje sumu asi 360 eur. Ak používate elektrinu aj na vykurovanie a ohrev vody, vaša spotreba sa pohybuje na úrovni deviatich megawatthodín a ročne zaplatíte za elektrinu okolo 1 200 eur. V staršom rodinnom dome môže ročná spotreba tepla na vykurovanie predstavovať viac ako 75 percent z celkovej spotreby energie.

Najlepšiu účinnosť pri vykurovaní pritom majú zaradenia, ktoré sú poháňané elektrickou energiou. Napríklad tepelné čerpadlá alebo elektrické kotly. Na ich prevádzke teraz môžete ušetriť značnú sumu. Náklady na elektrickú energiu môžete znížiť až o 50 percent a ušetriť tak približne 628 eur? Pýtate sa ako?

Riešením je fotovoltika, ktorá vám bude vyrábať elektrickú energiu zo slnečného žiarenia úplne zadarmo. Postačia vám na to fotovoltické panely a strecha vášho rodinného domu. Neviete si predstaviť, ako celý proces inštalácie a zapojenia fotovoltiky funguje? V spolupráci s odborníkmi na fotovoltiku zo ZSE vám prinášame odpovede na všetky otázky.

Vlastná fotovoltika už za tri mesiace

V minulosti trval proces od výberu fotovoltického riešenia, cez podpis zmluvy až po výrobu vlastnej elektriny aj viac ako šesť mesiacov. Vďaka optimalizácii procesov v distribučných spoločnostiach a zlepšení spolupráce sa jeho dĺžka výrazne skracuje.

„ZSE teraz garantuje drvivej väčšine zákazníkov, ktorí podpíšu zmluvu na fotovoltiku po 1. auguste 2023, že do troch mesiacov od podpisu zmluvy budú mať panely nielen nainštalované, ale zároveň si už budú môcť vyrábať vlastnú elektrinu,“ vysvetľuje Erik Chabreček, odborník na fotovoltické riešenia zo ZSE.

Platí to pre viac ako 90 percent objednávok. Výnimky sa môžu objaviť len vo veľmi špeciálnych prípadoch, kedy z technických dôvodov bude nutné riešiť neštandardné situácie. K urýchleniu inštalačného procesu prispelo aj otvorenie nového špecializovaného fotovoltického skladu ZSE, ktorý poskytuje dostatok komponentov pre tisícky fotovoltík.

Šesť krokov k výrobe vlastnej elektriny

Kúpa fotovoltiky nie je malá investícia a vždy sa hodí, ak sa máte v prípade poruchy alebo otázok na koho obrátiť. Mimoriadne dôležitá je aj záruka na celé dielo. Práve preto je dôležité obrátiť sa na odborníkov, ktorí spĺňajú technické štandardy, majú dobré kontakty na dodávateľov, dlhodobé skúsenosti s objednávaním komponentov a vedia tak zaručiť v komplikovanej postcovidovej ekonomike nielen dobré ceny, ale aj dodanie tovaru v dohodnutom čase.

Ak si vyberiete fotovotlické panely v ZSE získate odborné poradenstvo, kvalitnú a profesionálnu montáž celého systému a okrem toho za vás v ZSE vybavia všetky papierovačky. Na to, aby ste si mohli vyrábať vlastnú elektrinu vám stačí prejsť týchto šesť krokov.

 1. Objednávka a podpis zmluvy o dielo. Ak máte vybrané konkrétne fotovoltické riešenie môžete rovno vyplniť online objednávku. Ideálne však je, ak ZSE necháte svoj kontakt a oni vám do niekoľkých dní zatelefonujú a preveria vhodnosť celého riešenia, prípadne vám poskytnú odborné poradenstvo a dohodnú osobné stretnutie.
 2. Podanie žiadosti na pripojenie. ZSE podá žiadosť o vydanie stanoviska k rezervovanej kapacite na pripojenie malého zdroja prevádzkovateľovi distribučnej sústavy. Ten sa vyjadrí najneskôr do 14 dní.
 3. Obhliadka nehnuteľnosti. ZSE vám poradí aj s možnosťami umiestnenia fotovoltických panelov, tak aby ste z fotovoltiky získali maximum. „Pri voľbe najvhodnejšieho riešenia je potrebné dôkladne si pozrieť orientáciu a sklon strechy, posúdiť vhodnosť statiky, rozvody, naplánovať vedenie kabeláže a mnohé ďalšie úkony, ktoré si vyžadujú solídnu osobnú obhliadku ešte pred samotnou inštaláciou,“ upozorňuje Chabreček zo ZSE.
 4. Montáž fotovoltiky. ZSE vám zaručí aj bezpečnú aj kvalitnú montáž panelov. Všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov a striedača kabelážou, ako aj prepojenie ďalších komponentov sú zahrnuté v cene. „Naši pracovníci vlastnia potrebné osvedčenia a certifikáty o odbornej spôsobilosti, pred začatím inštalačných prác vždy zabezpečia miesto inštalácie, aby nedošlo k nežiaducej situácii a pri práci používajú všetky potrebné ochranné prostriedky,“ dopĺňa Chabreček.
 5. Platba. Po montáži vám vystavíme faktúru so splatnosťou 60 dní. Platbu uhradíte bankovým prevodom.
 6. Pripojenie fotovoltiky. Prevádzkovateľ distribučnej sústavy vymení elektromer a pripojí zariadenie do distribučnej sústavy. Proces výmeny elektromera trvá zvyčajne asi šesť až osem týždňov.

Prehľad o vyrobenej a spotrebovanej elektrine máte v mobile

Dôležitým kritériom pri výbere dodávateľa fotovoltiky je aj schopnosť poskytnúť kompletný servis po inštalácii panelov a následnú starostlivosť a monitoring. Osadením fotovoltických panelov na strechu a prepojením so zariadením v technickej miestnosti ešte proces nekončí.

„Po ukončení montážnych prác uvedieme fotovoltické zariadenie do skúšobnej prevádzky pomocou montérskej aplikácie a vo vašej prítomnosti celý systém odskúšame, aby sme sa presvedčili, či všetko funguje tak, ako má. Zároveň vám poskytneme základnú inštruktáž o používaní zariadenia a zariadenie vám odovzdáme na základe preberacieho protokolu,“ vysvetľuje ďalší priebeh Erik Chabreček zo ZSE.

Fotovoltiku môžete monitorovať prostredníctvom aplikácie výrobcu komponentov SolarEdge, ktoré sú súčasťou riešenia ZSE Fotovolt. Prístup k nej vám po inštalácií diela automaticky pridelia, pričom sa k nej následne môžete dostať z vášho počítača, tabletu alebo smartfónu.

„Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybavíme za vás komplet celú administratívu od prípadného získania poukážky na dotáciu z projektu Zelená domácnostiam až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy,“ ukončuje Erik Chabreček zo ZSE.

Prečo si vybrať fotovoltiku práve od ZSE?

S fotovoltikou od ZSE získate okrem vlastnej elektrickej energie hneď niekoľko výhod.

 • Bezpečnú a kvalitnú montáž fotovoltických panelov. Všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov s ďalšími komponentami sú zahrnuté v cene.
 • Garantovaný objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie a miesto inštalácie.
 • Optimizéry výkonu, ktoré sú osadené na každom paneli zvlášť maximalizujú celkovú výrobu elektriny zo systému. Ak je jeden fotovoltaický panel zatienený, alebo sú na ňom nečistoty či sneh, ostatné panely napriek tomu vyrábajú na maximum.
 • Monitoring fotovoltiky na diaľku. Riešenie ZSE Fotovolt je možné monitorovať prostredníctvom bezplatnej aplikácie vo vašom počítači, tablete alebo smarfóne. Vidíte tak aktuálne množstvo vyrobenej a spotrebovanej elektrickej energie. Umožňuje taktiež historické porovnávanie údajov o výkone a výrobe elektriny.
 • Každé riešenie ZSE Fotovolt je možné pripojiť na Virtuálnu batériu. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať.
 • ZSE vám kompletne zabezpečí prípravu a dodanie fotovoltiky na mieru. Pomôže s vybavením finančného príspevku Zelená domácnostiam a zabezpečí aj administratívu ohľadom zapojenia fotovoltiky do distribučnej sústavy.
 • Vlastný nový špecializovaný fotovoltický sklad, v ktorom je dostatočné množstvo zásob panelov, optimizérov, striedačov a ďalších potrebných komponentov k inštalácii tisíciek fotovoltických riešení. To umožňuje zrýchliť inštalačný proces a ochranu zákazníkov od možného navýšenia cien komponentov koncom roka 2023 a začiatkom roka 2024 vplyvom inflácie.
 • Extra záruka na komponenty a inštalácia fotovoltiky na kľúč na celom Slovensku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme PR článok

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.