Priaznivá cena na pumpách dlho nevydržala. Jedno z palív výraznejšie zdraželo

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Motoristi sa dlho netešili. Cena jedného z palív, ktorá spadla pod psychologickú hranicu, sa veľmi rýchlo vrátila späť. Nafta totiž za posledné dva týždne zdražela až o sedem centov. A ani benzín v tomto trende nezaostával.

Po jednom zlacnení prišla séria zdražení. Ešte pred dvomi týždňami sme písali, že po prvej cenovej zmene na pumpách v tomto roku sa nafta dostala pod psychologickú hranicu euro päťdesiat. Motoristi sa však dlho netešili. Po poslednom štvrtkovom zdražení je už o sedem centov drahšia.

Ani cena benzínu nezaostáva. Ten je ešte drahší, pričom liter sa už blíži k úrovni euro šesťdesiat. Momentálne stojí v priemere euro päťdesiatosem.

Dôvodom tohto cenového rastu sú podľa analytika hlavne zvýšené ceny prepravy, keďže lodné tankery prepravujúce pohonné hmoty musia obchádzať celú Afriku cez Mys Dobrej nádeje, aby sa vyhli potenciálnym útokom húsíov v Červenom mori. 

„Navyše postupne rastú taktiež ceny pohonných hmôt, keďže arktická zima v USA vplýva negatívne na produkciu najväčšieho producenta, ktorá je v súčasnosti na 5-mesačných minimách,“ dodáva analytik Marek Nemky.

​Ceny ropy opäť nad 80 dolármi 

Ceny ropy na svetových trhoch, ktoré v posledných dňoch opäť vyskočili nad úroveň 80 dolárov za barel, sa však stále pohybujú v očakávanom tohtoročnom stabilizačnom pásme.

„Trh očakáva, že sa ropa nedostane mimo stabilizačného pásma (75 - 95 dolárov za barel),“ doplnil analytik Dominik Hapl.

Slovensko získalo obriu investíciu. Na juhu vyrastie závod na výrobu batérií pre elektromobily. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.