Mladé mamy dostanú od tohto mesiaca pomoc, na ktorú dosiaľ nemali nárok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Do života sa im naskočí ľahšie. Mladé mamy dostanú od januára pomoc, na ktorú doposiaľ nemali nárok. Ak porodia tesne po škole, dostanú materskú rovnako ako pracujúce ženy.

Prečítajte si tiež:

V minulosti len rodičovský

Takéto matky doteraz materská obišla a nemali možnosť si takto prilepšiť s príchodom bábätka. Veronika je jednou z nich.

„Ja som išla na materskú z doktorandského štúdia a materskú som vlastne ani nikdy nemala,“ hovorí.

Dostávala len rodičovský príspevok, ktorý v tom čase býval na úrovni dvoch stovák eur. Dnes by však nárok na materskú mala. Do zákona to pretlačila dnes už opozičná SaS.

Do doby nemocenského poistenia sa od januára započíta aj štúdium na strednej či vysokej škole.

„Ak poistenka týmto štúdiom získala príslušný stupeň vzdelania, t. j. štúdium bolo úspešne ukončené (iba u matiek). Podmienky platia bez ohľadu na formu štúdia – je bezpredmetné, či išlo o denné alebo externé štúdium,“ vysvetlil Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.

Veronika to vníma pozitívne. „Popri strednej či vysokej škole nemajú tieto dievčatá možnosť si privyrobiť,“ dodáva.

Prečítajte si tiež:

Podmienky

Dôležité je mať 270 dní nemocenského poistenia, čiže aspoň toľko dní študovať dva roky pred pôrodom a školu aj úspešne ukončiť.

Lenže vychodiť školu a dostať diplom nestačí. Budúca mama sa ešte pred pôrodom musí zamestnať alebo poistiť. Hoci len na pár dní.

„Na to aby získala absolventka získala materskú, musí byť nemocensky poistená v deň, keď na materskú nastupuje, čiže aspoň na pár dní sa zamestnať alebo prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie,“ objasnil Jozef Mihál, expert na sociálne veci.

Ak si nájde prácu len na pár dní, materskú síce dostane, no minimálnu – teda okolo 480 eur. No pomôcť si môže aj oveľa viac.

„Ak chce mať slušnú materskú, ktorá sa vyráta z hrubej mzdy, musí byť zamestnaná aspoň na 90 dní. Čiže tri mesiace asi niečo pred tým musí to zamestnanie začať,“ dodal Mihál. 

Priemerná výška materskej dávky je dnes na úrovni 929 eur. Mamy ju poberajú približne sedem mesiacov. Počas troch rokov sa vedia rodičia na materskej vystriedať.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.