Činsky realitný gigant Evergrande je na kolenách. Súd nariadil likvidáciu spoločnosti

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Súd v Hongkongu nariadil v pondelok likvidáciu vysoko zadlženej spoločnosti China Evergrande Group, ktorá opakovane neplnila svoje záväzky voči veriteľom.

Skupina sa pokúšala odvrátiť likvidáciu, v rámci rok a pol trvajúceho pojednávania však podľa súdu nedokázala predložiť konkrétny návrh na reštrukturalizáciu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na čínske médiá.  

Skupina kótovaná na burze v Hongkongu je najzadlženejším developerom na svete so záväzkami v hodnote viac ako 300 miliárd amerických dolárov (275,96 miliardy eur).

Likvidácia pravdepodobne ešte viac zníži dôveru v problémový trh s nehnuteľnosťami druhej najväčšej ekonomiky sveta a spôsobí turbulencie na akciovej burze, ktorú sa vláda v Pekingu nedávno pokúsila opäť stabilizovať.

Prečítajte si tiež:

Čínsky sektor nehnuteľností, ktorý spolu so stavebníctvom tvorí približne štvrtinu hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, je kľúčovým pilierom hospodárstva a v uplynulých desaťročiach zažíval veľký rozmach.

Avšak najväčší hráči v tomto odvetví nahromadili obrovský dlh, ktorý vláda v Pekingu začala považovať za neprijateľné riziko pre čínsky finančný systém a celkové ekonomické zdravie.

Úrady od roku 2020 postupne sprísnili prístup developerov k úverom. Ich finančné problémy následne viedli ku kríze, ktorej symbolom sa stala práve spoločnosť Evergrande.

(1 EUR = 1,0871 USD)

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nehnuteľnosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.