Ceny tepla na rok 2024. Výrobcovia oznámili, koľko si zaplatíme za kúrenie

Ceny tepla na rok 2024. Výrobcovia oznámili, koľko si zaplatíme za kúrenie
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Andrew Angelov

Pre väčšinu odberateľov sa cena tepla na rok 2024 nezmení oproti jeho cene v roku 2023. Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla je to vďaka cenovému stropu, ktorý je nariadením vlády stanovený na rovnakej úrovni ako na rok 2023, respektívne na úrovni ceny tepla z roku 2022 zvýšenej o 20 eur na megawatthodinu (MWh) s DPH. Zväz o tom informoval v pondelok.

„Tohtoročné náklady na teplo budú mať odberatelia približne na rovnakej úrovni ako minulý rok, ak výrazne nezmenia svoje požiadavky na tepelný komfort, respektíve nepríde extrémne silná a dlhá zima,“ uviedol predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Prečítajte si tiež:

Medzi vybrané skupiny odberateľov tepla spadajú podľa SZVT okrem odberateľov tepla v bytových objektoch aj odberatelia v zariadeniach sociálnych služieb, v prevádzkach zariadení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a v študentských domovoch.

Zväz však upozornil, že budú aj takí dodávatelia, ktorí budú v roku 2024 fakturovať odberateľom vyššiu cenu tepla ako v predošlom roku. Podľa Janiša však ich zvýšená cena na rok 2024 cenu tepla určenú štátom neprekročí.

„K zvýšeniu cien tepla dôjde napríklad u tých dodávateľov, ktorým sa k 31. decembru 2023 skončil viacročný kontrakt s nízkou cenou zemného plynu. Títo dodávatelia, vďaka výhodným podmienkam na nákup plynu, mali v roku 2023 nižšiu cenu tepla, ako bola štátom zastropovaná cena tepla, keďže ich cenový nárast na rok 2023 nepresiahol 20 eur/MWh oproti cene tepla v roku 2022,“ dodal zväz.

Namiesto plynu chcú vykurovať tým, čo ponúka podzemie. Vo veľkom chcú využívať geotermálne vrty: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Energie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.