Veľká zmena vo výživovom značení potravín. Dotkla sa takmer každého druhého výrobku

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Veľká zmena vo výživovom označení. Od januára je totiž posudzovanie výrobkov prísnejšie, čo sa negatívne dotklo veľkej väčšiny z nich. Slovenskí potravinári však Nutri-Score odmietajú, pričom preferujú úplne iný systém.

Obal a na ňom obrovské množstvo informácií, v ktorom sa nejeden zákazník stráca. V Európskej únii sa pred rokmi preto začalo hovoriť o jednoduchom nutričnom systéme, pričom vzniklo Nutri-Score. Ten označuje potraviny od A po E.

Od januára výpočet prešiel zmenou, ktorá sa dotkla až 40 percent výrobkov. Väčšina z nich si v rebríčku pohoršila. Zo základných potravín sa najviac prepadli mliečne výrobky.

Napríklad mlieko zaradili medzi nápoje, čo ho posunulo o kategóriu nižšie, ovocné jogurty zasa klesli z B až do D. Zaujímavá situácia nastala pri spomínaných nápojoch, keďže v A kategórii zostala už len voda.

Polepšili si zasa celozrnné múky, ryby, ale aj repkový a olivový olej.

Zdroj: Shutterstock/Markus Mainka

​Potravinári Nutri-Score odmietajú

Slovenským potravinárom sa však tento systém, ani po úprave, vôbec nepozdáva. Podľa nich Nutri-Score niektoré potraviny neodôvodnene diskriminuje a neprávom ich delí len na dobré a zlé.

„Nutri-Score uprednostňuje vysoko-spracované potraviny, ktoré je jednoduché reformulovať a diskvalifikuje kvalitné živočíšne bielkoviny, diskriminuje tradičné potraviny, nereflektuje kvalitu bielkovín, nereflektuje prídavné látky, nereflektuje zdraviu prospešné vitamíny a minerálne látky,“ ozrejmila hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Nutri-Score sa v členských štátoch EÚ používa len na dobrovoľnej báze a aj keď boli v minulosti pokusy urobiť tento systém povinný, viaceré krajiny boli proti.

„Nový spôsob označovania nutričných hodnôt má byť dobrovoľným. Je totiž veľmi ťažké navrhnúť jeden systém grafického nutričného označovania na prednej strane obalov, pretože každý členský štát má inú poľnohospodársku prvovýrobu, spracovanie potravín, spotrebiteľské návyky a vnútroštátne usmernenia pre výživu,“ vysvetlila Holéciová.

Prečítajte si tiež:

​Jednotný systém chcú nadnárodné spoločnosti

Na druhej strane, najviac sa zaň prihovárajú nadnárodné potravinové spoločnosti, pre ktoré by bolo výhodné mať na všetkých trhoch univerzálne označenie.

„Nie je žiadne tajomstvo, že je na ňom čo zlepšovať, ale je potrebné pristúpiť k nejakému systému. Musíme vybrať taký, ktorý bude jednotný pre celú Európsku úniu. Inak budú rôzne systémy na českom, francúzskom trhu a ďalších trhoch a medzi nimi sa nikto nevyzná,“ uviedol pred časom generálny riaditeľ Nestlé Česko a Slovensko Michiel Kernkamp.

Okrem Nestlé sa k nemu na Slovensku hlási napríklad Danone, Kaufland či Dr Oetker.

Prečítajte si tiež:

​Existuje aj alternatíva

SPPK však prízvukuje, že existuje aj alternatívna. Namiesto Nutri-Score podporujú iné grafické označenie.

„NutrInform Battery nekategorizuje potraviny, nerozdeľuje ich na dobré a zlé, ale vyjadruje percento denného príjmu v prípade napr. tukov, cukrov, soli,“ uzavrela Holéciová.

Stojíme pred ďalšou vlnou inflácie. Cena prepravy sa totiž výrazne zvýši. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.