Slovenské banky ohlásili rekordné zisky. Štát im tento rok zo zárobkov poriadne ukrojí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Banky na Slovensku ohlásili rekordné zisky. V predvečer zavedenia bankového odvodu zarobili vyše 1,2 miliardy eur. Je to najviac v histórii. A zároveň najmenej z okolitých štátov.

Za rekordné zisky vďačia najmä vyšším úrokom. Rozdiel medzi úrokmi z pôžičiek a vkladov im vyniesol o 477 miliónov eur viac. Ďalších extra 21 miliónov sme im zaplatili na poplatkoch. 

„Ten zisk bol rekordný rovnako, ako bola rekordná odvedená daň či poskytnuté sumy úverov a vkladov,“ uviedol Marcel Laznia, analytik Slovenskej bankovej asociácie.

Prečítajte si tiež:

Zoberú im takmer polovicu

Zisky bánk sú lákavým sústom pre súčasných vládnych politikov. Vlani zarobili 1,2 miliardy a už tento rok im štát zo zárobkov ukrojí 40 percent. Zisky klesnú na úroveň z pandémie.

„Dosiahnutý čistý zisk bánk iba potvrdzuje, že rezort financií neporušil žiadne pravidlá o konzultácie daného opatrenia (zavedenia bankového odvodu) s Európskou centrálnou bankou, keďže s ohľadom na vývoj ziskov bánk nie je ovplyvnená ich stabilita,“ uviedlo vo svojom stanovisku ministerstvo financií.

Zisk je pre banky aj imidžovou záležitosťou. Až 80 percent Slovákov by nevložilo alebo by zvážilo vklad peňazí na účet vedený v banke, ktorá je stratová alebo len málo zisková. 

Nižšia ziskovosť môže podľa bánk nakoniec viesť k tomu, že akcionári nebudú ochotní nechávať na Slovensku toľko peňazí. Budú ich vyťahovať do zahraničia a investovať do nových technológií. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Financie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.