Dôchodkyni po smrti manžela priznali k penzii len 30 eur. Z toho sa nedá vyžiť, hovorí

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pozostalostné dôchodky u nás len málo pomáhajú osamoteným ťahať všetky účty.

Po smrti partnera sa často ocitajú v zúfalej situácii. Pozostalostné dôchodky u nás len málo pomáhajú osamoteným ťahať všetky účty. Dôchodkyni z východného Slovenska po manželovi priznali k penzii dokonca len 30 eur. V 70-ke tak zvažuje, kam si pôjde privyrábať. 

Terézia tvorila s manželom dvojicu 50 rokov, no vlani jej po ťažkej chorobe zomrel. Po rane osudu prišla ďalšia - finančná. Muž prispieval do spoločného rozpočtu vyše 400 eurovým dôchodkom. Ako vdove štát Terézii pridal navyše 30 eur. Takáto suma ju šokovala.

 „Mala som dôchodok 450 eur, teraz mám 480, viac o 30 eur. Z toho sa nedá vyžiť,“ hovorí Terézia.

Sociálna poisťovňa ale všetko vyrátala správne. Problém je, že dôchodkyňa mala takzvanú minimálnu penziu, teda štátom garantovanú sumu, pretože jej vypočítaný dôchodok jej po takmer 40 odrobených rokoch vyšiel veľmi nízky. Na to sa už ale pri priznaní vdovskej penzie neprihliadalo. Žena to považuje za veľkú nespravodlivosť, že zrazu sa na ňu štát pozerá inak.

Prečítajte si tiež:

​„Ja si myslím, že je to zaslúžený minimálny dôchodok a teraz už nemám nárok, lebo mi manžel zomrel. Kto to vymyslel taký zákon, že keď je niekto v najhoršej situácii, vtedy mu zoberú minimálny dôchodok?“ pýta sa.

 „Keď nastane situácia, že mám svoj riadny dôchodok a začína súbeh s ďalším -  vdovským, vdoveckým a tento súčet preskočí túto sumu, nárok na minimálny dôchodok zaniká,“ vysvetľuje Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.

Terézii tak pozostalostný dôchodok prirátali k jej reálnemu 350-eurovému dôchodku a skončila s takmer rovnakým príjmom ako keď vdova nebola. Keby sa jej minimálna penzia zachovala, mala by o zhruba 120 eur viac. Hovorí, že aj to by jej veľmi pomohlo. Takto rozmýšľa, kam pôjde ešte robiť, aby všetko utiahla. 

 „Budem musieť niečo urobiť. Mám 70, kto ma zamestná? Učím sa po nemecky, aby som mohla ísť do Rakúska opatrovať,“ hovorí.

Problém seniorky je o to horší, že aj manžel mal minimálnu penziu. A tá sa opäť pri výpočte vdovského dôchodku nebrala do úvahy, ale len jeho skutočný, oveľa nižší dôchodok. Odborník hovorí, že takto by to fungovať nemalo.

Prečítajte si tiež:

​Ministerstvo ale dôvod na úpravy nevidí.

 „Minimálny dôchodok je garanciou príjmu. A v tomto prípade poistenkyňa spolu so starobným a vdovským dôchodkom prevýšila sumu minimálneho dôchodku. Rezort neplánuje zmeny,“ oznámila Natália Jachym Holubová.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.