Trnavská firma môže zmeniť globálne platové systémy, no naráža na štátnu pomoc. Technológiu nám tak môže „ukradnúť“ Rakúsko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko môže zmeniť globálne platobné systémy. Začínajúca firma z Trnavy vyvinula technológiu, ktorá zmení biznis ovládaný korporáciami VISA a MasterCard. Samozrejme, pokiaľ o technológiu najprv neprídeme. Zaujíma sa o ňu už aj Rakúsko.

Jana Malecková sa vrátila zo Švajčiarska. Zareagovala na výzvu Európskej komisie a s tridsiatkou programátorov začali vyvíjať superrýchly platobný systém. Ten by presunul platbu za tovar na účet obchodníka krížom cez Európu do desiatich sekúnd. Dnes na zúčtovanie musí čakať 14 dní.

„Vytvorili sme prelomovú technológiu, ktorá európskym obchodníkom prináša rýchlejšie, lacnejšie a bezpečnejšie platby,“ priblížila Jana Malecková, zakladateľka projektu Everifin. Hovorí, že ako každý startup, aj oni si museli prejsť takzvanými „troma údoliami smrti“. Prvé dve si prešli vďaka financovaniu priamo z Európskej komisie a z lokálnej schémy Seal of Excellence.

Teraz stoja pred tretím, ktoré sa nazýva profitabilné. Ide o rozšírenie platobnej metódy na mnohobiliónový online trh. Žiadajú preto o tretiu a poslednú fázu štátnej podpory. „Potrebujeme dokončiť výskumno-vývojové aktivity a nasadiť tieto produkty na trh,“ uviedla Malecková.

Prečítajte si tiež:

Poškuľujú po nich Rakúšania

Štát ale podmienky podpory po voľbách zmenil. Podporu takzvaných excelentných inovácií presunul na inovačný fond. Z neho pomoc dostanú len ziskové firmy. Technologické startupy sú pred uvedením produktov na trh mimo hru. „Problém sme zdedili. Povenujeme sa tomu a v prípade potreby budeme rokovať s ministerstvom financií, pretože tie prostriedky zatiaľ v rozpočte ministerstva hospodárstva nemáme,“ uviedla šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková. 

Technologických starupov, ktoré rovnako ako Everifin, čakajú na finálnu fázu podpory, je momentálne dvanásť. „Riešime to, viem o tomto probléme. Určite sa to budeme snažiť doriešiť nejakým konsenzom,“ tvrdí ministerka.

V rebríčku inovatívnych ekonomík by sme Slovensko navrchu hľadali márne. Dominujú mu Švajčiari, Švédi a Američania. Naša ekonomika je na 45. priečke. Z krajín EÚ je za nami už iba Rumunsko. 

O naše inovácie pritom je záujem a niektoré krajiny sa ich snažia nalákať práve k sebe. Aj po trnavskej firme vyvíjajúcej superrýchly platobný systém už poškuľujú za našimi hranicami. Jana Malecková dostala napríklad pozvanie na stretnutie s predstaviteľmi rakúskej vlády. Na otázku, či sa ho zúčastní, mala jednoznačnú odpoveď: „Samozrejme“.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.