Končí sa zlacňovanie bytov? NBS ukázala dáta

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock/Maxim Studio

Byty zrejme dosiahli svoje cenové dno. S týmto záverom prišla Národná banka Slovenska, ktorá ukázala dáta za posledný kvartál. Po roku a pol sa tak končí éra zlacňovania.

Hypotekárny zlom, ktorý sa udial pred dvomi rokmi, sekol aj s rýchlym zdražovaním nehnuteľností. Ceny prestali postupne rásť, až napokon začali klesať. Tento trend sme mohli pozorovať od jesene 2022.

NBS však hovorí, že sa nateraz takmer zastavil. Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie totiž medzikvartálne klesli len o 0,2 percenta.  

„Priemerná cena bývania sa nachádza na úrovni 2433 EUR/m2, oproti 3. štvrťroku je o 5 EUR/m2 nižšia. Kumulatívne sa za celý rok 2023 priemerná cena nehnuteľností znížila o takmer 159 EUR/m2, čo zodpovedá poklesu o 6  percent,“ objasnil analytik NBS Roman Vrbovský.

Ceny nehnuteľností v štvrtom kvartáli poklesli najvýraznejšie v Nitrianskom a Žilinskom kraji. Naopak, rast cien NBS pozorovala najmä v Košickom a Trenčianskom kraji.  

„Dostupné mesačné štatistiky signalizujú, že ceny dosiahli dno pravdepodobne v septembri. S týmto záverom koreluje aj vývoj mesačných údajov o čistom prírastku úverov na nehnuteľnosti. Definitívne potvrdenie tohto predpokladu však budeme môcť poskytnúť až s odstupom času,“ ozrejmil Vrbovský.

Prečítajte si tiež:

​Ceny bytov sú odtrhnuté od reality

Ceny bytov sú pritom stále ďaleko od ekonomickej sily domácností. NBS totiž pred pár dňami zverejnila analýzu, kde ukázala, koľko by mali byty stáť.

Analytici na základe komplikovaného vzorca totiž vypočítali, že cena jedného štvorcového metra by mala byť len 1702 eur. Rozdiel teda medzi trhovou a fundamentálnou hodnotou, ktorú uvádza NBS, je až 514 eur.

Modelový príklad ukazuje, že podľa týchto dát trojizbový byt s výmerou 75 metrov štvorcových stojí v priemere 166-tisíc eur. Ak by však platila cena zo vzorca NBS, tak by bol takmer o 40-tisíc lacnejší.  

„Najvýznamnejšími faktormi určujúcimi tento odhad sú celkový počet pracujúcich, ich disponibilný príjem, úroková sadzba úverov na bývanie alebo stav a splátky už existujúceho celkového dlhu domácností,“ píše NBS vo svojej metodike.

Zjednodušene povedané, vzorec odráža finančné možnosti domácností z pohľadu ceny nehnuteľností.

​Ani podľa expertov ceny bytov už výrazne neklesnú

Aj keď sa rozdiel medzi trhovou a fundamentálnou hodnotou už viac ako rok zmenšuje, stále ide o veľmi pomalý proces. Ani experti nepredpokladajú, že ceny nehnuteľností zaznamenajú výraznejší prepad.

„To, čo podľa nášho názoru na slovenskom trhu domov a bytov vidíme, je prirodzený cyklus hľadania cenovej rovnováhy. Ak je táto hypotéza pravdivá, vyplýva z toho jedna podstatná konzekvencia pre budúci vývoj - ceny nehnuteľností by nemali zaznamenať prudký prepad svojej hodnoty,“ uviedol Tomáš Cár, Real Estate Transactions, 365.invest.

„Ak nepríde nejaká nečakaná kríza, predpokladám mierny rast realitných obchodov aj na Slovensku. Verím, že úroky v bankách už prakticky dosiahli svoj strop a ceny bytov sa zastabilizovali,“ pridala sa riaditeľka FinGO recloud Róberta Mecková.

Stojíme pred ďalšou vlnou inflácie. Cena prepravy sa totiž výrazne zvýši. Nakrúcal Tomáš Velecký. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bývanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.