Eurokomisia pozastavuje hodnotenie 4. platby v pláne obnovy, môžeme prísť o milióny eur, tvrdia v PS

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Európska komisia (EK) pozastavuje hodnotenie štvrtej platby z plánu obnovy pre Slovensko. Ide o vyše 900 miliónov eur, o ktoré môže krajina prísť. Vo štvrtok o tom na tlačovej konferencii v priestoroch Národnej rady SR informovala opozičná strana Progresívne Slovensko (PS).

„Ide o vyše 900 miliónov eur, o ktoré, ak vláda nedohodne nápravu, môže Slovensko prísť. Robert Fico (Smer-SD) by si mal uvedomiť, že Európska únia nebude posielať peniaze, ak Slovensko nedokáže naplniť záväzky, ktorým sa zaviazalo. Ide o pozastavenie hodnotenia, kým vláda Fica nevykoná nápravu,“ povedal Michal Šimečka (PS) s tým, že niektoré míľniky sú v ohrození.

Najväčšími výhradami EK sú podľa PS právny štát, výdavkové limity a dôchodkové opatrenia. Komisii prekáža proces a aj obsah novely Trestného zákona. Pri výdavkových limitoch vláda podľa Štefana Kišša (PS) porušila zákon o rozpočtových pravidlách. Schválila totiž rozpočet bez toho, aby boli limity jeho súčasťou. Náprava v tejto oblasti by podľa Kišša znamenala konsolidáciu vo výške miliardy eur.

Prečítajte si tiež:

„EK hovorí, že si je vedomá opatrení, ako sú 13. dôchodky a krátenie druhého piliera, ale žiada ich kvantifikáciu, ktorú sme pri rokovaní o týchto bodoch nevideli, a žiada kompenzačné opatrenia,“ priblížil Kišš.

EK pozastavila v pláne obnovy hodnotenie platby, hovorí Kmec

Európska komisia pri pláne obnovy pozastavila hodnotenie platby vo štvrtej žiadosti a nie samotnú platbu. Nie je to nič neštandardné. Pre TASR to uviedol vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) v reakcii na štvrtkové vyjadrenie opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS), že Slovensko môže prísť o viac ako 900 miliónov eur.

„EK sa nás iba pýta na veci, ktoré jej nie sú jasné. Už aj v minulosti sa nám stalo, že bol pozastavený proces hodnotenia, a to v prípade druhej žiadosti o platbu. To isté sa deje aj v iných európskych krajinách, napríklad Taliansku sa pozastavenie hodnotenia predĺžilo až na deväť mesiacov," uviedol Kmec.

PS hrá podľa Kmeca nebezpečnú hru s krajinou a pokúša sa spochybniť plán obnovy. Strana by sa pritom podľa neho mala sústrediť skôr na jeho obsah, pretože mnohé míľniky plánu obnovy sú nevykonateľné a vzdialené od reálnych potrieb ľudí.

„Práve teraz pripravujeme cielenú revíziu, ktorej cieľom bude zreálnenie implementácie celého plánu obnovy tak, aby reagoval na reálne potreby občanov a regiónov Slovenska," dodal Kmec.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 15. 9. 2023. Eurokomisia dala zelenú ukrajinskému obiliu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.