V Poľsku aj v Maďarsku. Protesty proti dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny pokračujú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poľskí farmári v piatok (9. 2.) blokovali cesty a protestovali aj na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Ide o novú vlnu protestov proti dovozu poľnohospodárskych výrobkov zo susednej Ukrajiny, kde Rusko vedie útočnú vojnu. Informovala o tom agentúra AFP. 

Poľsko patrí k najvytrvalejším podporovateľom Ukrajiny už od začiatku invázie pred takmer dvoma rokmi, ale vzťahy medzi oboma spojencami teraz poškodzujú ekonomické trenice. Farmári v Poľsku vravia, že otvorenie trhu EÚ ukrajinským poľnohospodárskym výrobkom prinieslo zníženie cien a nespravodlivú konkurenciu.

Prečítajte si tiež:

Farmári začali v piatok protesty na hraničných priechodoch a blokovali aj hlavné cesty. Premávku brzdili kolóny pomaly sa pohybujúcich traktorov, ktoré sa zbiehajú do veľkých miest. „Nemáme na výber,“ vyhlásil Marcin Wilgos, organizátor protestu v obci Dorohusk, keď stál vedľa pútača vyzývajúceho EÚ na zavedenie zákazov ukrajinského obilia a cukru.

„Zahlcovanie výrobkami z Ukrajiny, nevyrobenými v súlade s normami a postupmi EÚ, je pre nás obrovskou záťažou,“ povedal 40-ročný farmár Wilgos. Akciu organizuje na najmenej 250 miestach hlavný poľský farmársky zväz, ktorý oznámil, že protesty budú pokračovať do 10. marca.

Poľský minister poľnohospodárstva Czeslaw Siekierski na otázku o protestoch v piatok pre štátny rozhlas povedal, že farmári „majú legitímne očakávania a požiadavky“, aby sa obmedzil nadmerný dovoz z Ukrajiny.

Poľsko za predchádzajúcej pravicovej vlády zakázalo dovoz ukrajinského obilia a zachovalo ho aj po príchode novej, proúnijnej koaličnej vlády k moci po vlaňajších októbrových voľbách. Siekierski povedal, že Poľsko vedie dvojstranné rokovania s Ukrajinou o vyriešení tejto záležitosti, ale nevylúčil nové zákazy týkajúce sa ďalších skupín výrobkov.

„Možno bude potrebný zákaz pre cukor, ak bude jeho záplava príliš veľká. Možno bude potrebný pre hydinu,“ dodal Siekierski s tým, že vláda má v úmysle nadhodiť túto záležitosť v rokovaniach s Kyjevom.

Prečítajte si tiež:

Protestujú aj Maďari

Maďarskí poľnohospodári v piatok dopoludnia obsadili cesty vedúce k maďarsko-ukrajinskému hraničnému priechodu Záhony, aby protestovali proti dovozu obilia z Ukrajiny. 

Združenie maďarských farmárskych zväzov a roľníckych družstiev (MAGOSZ), ktoré demonštráciu organizovalo, už predtým uviedlo, že stojí za svojimi európskymi partnerskými organizáciami, ktoré rozhodnutie Európskej komisie umožňujúce bezcolný dovoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov na ďalší rok považujú za neprijateľné.

MAGOSZ vo svojom predchádzajúcom vyhlásení vydanom spolu s maďarskou Národnou agrárnou komorou (NAK) uviedli, že maďarskí farmári podporujú kroky maďarskej vlády, ktorá obhajuje ich záujmy v Bruseli.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.