V Česku si môžu občiansky preukaz nahrať do mobilu. Slováci si ešte musia počkať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Česi sú opäť v niečom o krok pred nami. Pred pár dňami tam zaviedli pilotný projekt takzvanej elektronickej peňaženky. Občiansky preukaz si ľudia jednoducho nahrajú do mobilu a kartičku už nemusia nosiť so sebou. Aj u nás sa takáto aplikácia pripravuje, no plánujeme ju spustiť v súčinnosti s Európskou úniou.

Aplikácia eDoklady funguje v susednom Česku od konca januára. Len za prvý deň si ju stiahli desaťtisíce ľudí. Po overení identity a registrácii sa v mobile objaví váš elektronický občiansky preukaz, ktorý funguje cez QR kód.

Prečítajte si tiež:

Vývoj štátnej aplikácie stál v prepočte 400-tisíc eur. Zatiaľ ju Česi môžu využiť pri komunikácii len s niekoľkými úradmi, no od leta už bude plne akceptovaná aj políciou či súdmi.

Na Slovensku sa podobnej služby tak skoro nedočkáme, štát si chce najprv počkať na inštrukcie z Bruselu, a začne pracovať až na spoločnej celoeurópskej aplikácii.

Na stole je totiž projekt európskej digitálnej peňaženky, tak aby boli elektronické doklady platné v celej únii.

Prvé podklady z únie k európskej digitálnej peňaženke by mali prísť v druhej polovica roka. Štát predpokladá, že na budúci rok by ju mali spustiť v testovacej prevádzke a naplno by mala fungovať v roku 2026. S pilotným projektom vlastnej aplikácie ako v Česku tak štát nepríde.

Okrem občianskeho preukazu by mal byť súčasťou digitálnej peňaženky aj vodičský preukaz, no napríklad aj ďalšie doklady.

Podľa odborníkov na technológie hrozba krádeže a zneužitia údajov z elektronických dokladov bude minimálna.

Naše peňaženky sa nám tak pomaly stenčujú, do mobilov si už vieme dať platobné karty, zľavové karty z obchodov, no a keď prídu na rad aj občianske a vodičské preukazy, klasické peňaženky už ani nebudeme musieť nosiť so sebou.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti