Inflácia je najmenšia za dva a pol roka. Poľavilo zdražovanie potravín, pomalšie rastú aj ceny služieb

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Inflácia je najmenšia za dva a pol roka. V januári sa dostala pod štyri percentá. Poľavilo zdražovanie potravín, pomalšie rastú aj ceny služieb. Rozhodujúce však bolo štátne zmrazenie cien plynu, elektriny a tepla pre domácnosti.

Ceny sa konečne upokojili. Tak pomaly ako v januári sa nezdražovalo od leta 2021. Minulý mesiac to nebolo ani o štyri percentá. Výrazne sa spomalilo napríklad zdražovanie potravín. Kým pred rokom sme čelili ich zdražovaniu zhruba o štvrtinu, tento rok zdražili potraviny iba o štyri percentá. 

Skutočný dôvod, prečo nám klesla inflácia, je však niekde inde. Náklady na bývanie sa vôbec nezmenili vďaka zastropovaniu cien energií. Nezdraželi plyn, elektrina ani teplo. „Ceny energií sa tak nezohľadnili v januárovej inflácii,“ hovorí Marián Kočiš, makroanalytik Slovenskej sporiteľne.

Prečítajte si tiež:

Nie je to preto, že by trhové ceny energií klesli. Vláda nás však svojím rozhodnutím od nich oslobodila a dopláca ich zo štátnej kasy na úkor štátneho dlhu. „V podstate sme si tento razantný pokles kúpili, pretože toto plošné opatrenie nás stálo viac ako miliardu eur,“ tvrdí Kočiš.

Konečne sa prestáva zdražovať aj v reštauráciách, kaviarňach a krčmách. Dôvod je prozaický - inflácia naše peňaženky vyšťavila natoľko, že sme návštevy reštaurácií a krčiem obmedzili a ceny tak zabrzdili. Odborne povedané, spotrebiteľský dopyt sa ochladil. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inflácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.