Obrovská dotácia je ohrozená. Štát môže prísť až o 300 miliónov eur z plánu obnovy určených pre U.S. Steel Košice

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Obrovská dotácia je ohrozená. Štát môže prísť až o 300 miliónov eur z plánu obnovy určených pre U.S. Steel Košice. Tie stále nezačali s premenou oceliarní na zelený podnik. Dôvodom je zmena majiteľa.  

Začiatkom minulého leta odklepla úradnícka vláda 300 miliónovú podporu z plánu obnovy košickým oceliarniam.

Peniaze musia oceliarne minúť na dekarbonizáciu, inak povedané, na zelené technológie, ktoré budú produkovať menej emisií. 300 miliónov je určených práve aj na výmenu dvoch starých pecí za elektrické. Aby peniaze neprepadli, obmenou by mali prejsť do začiatku roku 2026. Od ohlásenia dotácie prešlo takmer deväť mesiacov a minister životného prostredia Tomáš Taraba priznáva, že stihnúť tento termín sa nedá a reálne hrozí, že o peniaze z plánu obnovy môže Slovensko prísť.

Prečítajte si tiež:

​Na dekarbonizáciu oceliarní je naviazaných aj ďalších 300 miliónov od štátu a to z modernizačného fondu. Tie však zatiaľ ohrozené nie sú.

Masívnu prerábku pribrzdil aj fakt, že americká korporácia je z Košíc aktuálne na odchode a všetko nasvedčuje tomu, že by sa novým vlastníkom mala stať spoločnosť Nippon Steel z Japonska.

A tá bude musieť na celkovú rekonštrukciu vyčleniť viac ako miliardu a pol. O prisľúbených 600 miliónov eur by však prísť nemala, aj keď termín prvej fázy rekonštrukcie nestihnú. Namiesto europeňazí z Plánu obnovy by to ale zacvakal zo svojho štát

Kde chce vláda nájsť 600 miliónov, zatiaľ ale nie je známe. So štátnou dotáciou súhlasí aj opozícia.

Otázkou ale zostáva, aké plány budú mať s oceliarňami noví majitelia. V hre sú tri varianty. Dekarbonizácia, zrušenie rekonštrukcie, ale vylúčené nie je ani zatvorenie fabriky. To akú budúcnosť čakajú oceliarne sa verejnosť zrejme dozvie až na jeseň.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Priemysel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.