FOTO a VIDEO: Skupina farmárov vyšla do ulíc, ďalší sa chystajú protestovať vo štvrtok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Protest farmárov, gazdov, roľníkov a poľnohospodárov prinesie v pondelok (19. 2.) viaceré obmedzenia v doprave. Polícia upozorňuje vodičov na zdržanie na niektorých úsekoch ciest.

​Nespokojní farmári vyrazia do ulíc aj vo štvrtok (22. 2.). Hovoria o najväčších protestoch v histórii Slovenska. S asi dvetisíc traktormi chcú zablokovať cesty v 35 mestách po celej krajine, ale aj niektoré hraničné priechody.

Obmedzenia v doprave 

„Plánované presuny traktorov v priebehu tohto týždňa môžu narušiť plynulosť cestnej premávky," uviedla polícia. Obmedzenia polícia očakáva v pondelok (19. 2.) a vo štvrtok (22. 2.). Prijali preto viaceré bezpečnostné opatrenia. Polícia podotkla, že bude na miestach presunov zabezpečovať verejný poriadok a usmerňovať dopravu,“ uviedla polícia na sociálnej sieti.

Zároveň odporúča vyhnúť sa ohláseným miestam presunov ťažkej techniky a protestov farmárov.

„Ak už daným úsekom prechádzate, žiadame vás o trpezlivosť, ohľaduplnosť a rešpektovanie pokynov polície,“ dodali policajti.

Prečítajte si tiež:

Protest v Bratislave

Poľnohospodári sa budú v hlavnom meste presúvať po 10.00 h po Lamačskej ceste smer Mlynská dolina, cez Búdkovú ulicu, Mudroňovu ulicu smer Palisády, následne budú pokračovať po Štefánikovej ulici, Šancovej, Trnavskej ceste, Bajkalskej, Prievozskej až na Hraničnú ulicu.

Zároveň od 10.30 do 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu dopravy na Búdkovej ulici, pred Národnou radou SR a na ulici Palisády.

„Po 12.00 h môže dôjsť k obmedzeniu cestnej premávky na Dobrovičovej ulici pred Ministerstvom pôdohospodárstva SR,“ uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Silvia Šimková.

Dopravné obmedzenia v Trenčíne

Počas pondelkového protestu malých farmárov v Trenčíne a jeho okolí nezaznamenala polícia žiadne narušenie verejného poriadku. Informovala o tom trenčianska krajská policajná hovorkyňa Ingrid Krajčíková.

„V čase o 13.10 h bol traktorový protest farmárov, gazdov, poľnohospodárov a roľníkov ukončený bez narušenia verejného poriadku. Doprava bola riadená hliadkami polície, premávka bola s menšími dopravnými obmedzeniami," informovala hovorkyňa.

Do pondelkového protestu farmárov sa v Trenčíne zapojilo 20 malých farmárov so svojimi traktormi. Cieľom protestu je poukázať na problémy malých farmárov.

Protestujúci z rôznych častí Trenčianskeho kraja odštartovali svoju jazdu v trenčianskej časti Nozdrkovce, pokračovali po novom cestnom moste a cez Inoveckú a Soblahovskú ulicu na Námestie sv. Anny pred budovu Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Situácia v Žilinskom kraji

Polícia bude situáciu monitorovať najmä na Orave a Turci, ale aj v Žiline.

„Od 9.00 do 14.00 h sa očakáva obmedzenie v okolí obce Liesek v okrese Tvrdošín, Námestova, Ružomberka a Kraľovian. Farmári sa budú postupne presúvať do Dolného Kubína,“ uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Farmári svoje traktory zaparkujú na Ulici Milana Rastislava Štefánika, a to od križovatky s cestou I/70 až po Ulicu Československej armády. V tomto úseku by mala byť cesta úplne uzatvorená.

Po obsadení Ulice Milana Rastislava Štefánika budú traktory parkovať na ceste I/70 pri Národnom fronte, a to po obidvoch stranách cesty. Parkovanie bude vo vonkajších jazdných pruhoch.

„Vnútorné jazdné pruhy budú prejazdné a premávku v úseku cesty I/70 budú regulovať policajné hliadky,“ dodala hovorkyňa.
Protestná jazda farmárov pri Martine bude od 12.00 do 15.00 h na trase Sklené - Turček - Kremnické Bane - Turček - Turčianske Teplice, Turčiansky Michal - Turček - Kremnické Bane - Turček - Sklené. V Žiline budú policajné hliadky situáciu monitorovať.

​Protesty na východe 

Farmári vyrazili aj na cesty v Prešove. Na traktoroch sa presúvajú v pravom jazdnom pruhu a na vozidlách majú transparenty.

„Aj malí farmári chcú vyrovnané podnikateľské prostredie.“ 

Prečítajte si tiež:

Košická krajská polícia upozorňuje verejnosť na obmedzenia v doprave v Košiciach, okrese Košice - okolie, Michalovce a Sobrance. 

Protest v Košiciach sa podľa nej začal o 10.00 h v Haniske. Trasa protestujúcich vedie od budovy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) na Moldavskej ulici - Šebastovce, Ulici osloboditeľov.

„Na mostoch VSS odbočia doľava na Alejovú - na kruhovom objazde odbočia doprava na Moldavskú,“ uvádza polícia na sociálnej sieti. Po ukončení štrajku budú za jej asistencie otočení späť na kruhový objazd a tou istou trasou sa vrátia naspäť.

V Michalovciach sa protest začal o 9.00 h na Továrenskej ulici. Trasa farmárov vedie cez Sobraneckú cestu, štátnu cestu I/19 a presúvajú sa na hraničný priechod Vyšné Nemecké v okrese Sobrance.

Poľnohospodári zo Zemplína zablokovali traktormi prístupovú cestu od hraničného priechodu Vyšné Nemecké od 12.00 h. Blokáda trvala hodinu. Poľnohospodárske stroje sa následne z hraníc presunú do Michaloviec.

Farmári budú v pondelok (19. 2.) napoludnie protestovať pred sídlami Pôdohospodárskej platobnej agentúry. K protestnej aktivite, ktorú vyhlásilo Združenie vlastníkov pôdy a agropodnikateľov, sa pridáva Združenie mladých farmárov na Slovensku - ASYF, Iniciatíva poľnohospodárov, Spolok farmárov Slovenska a Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska.

Najväčší protest v histórii Slovenska ohlásila vo štvrtok (22. 2.) Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).

Problémy farmárov sme zhrnuli aj v nasledujúcom príspevku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.