Na pumpách nastal zvrat. Deje sa popri zdražovaní benzínu a nafty

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Profimedia.sk

Rast cien palív neustále pokračuje. Okrem toho, že sa neočakáva, že sa trend zdražovania skončí, na pumpách nastal zásadný zvrat. Naposledy sme ho mohli pozorovať na konci novembra.

V posledných týždňoch sa stali opäť veľkou témou ceny palív. Tie rastú už od začiatku nového roka. Prvotným dôvodom tohto trendu bola aj je neistota na Blízkom východe, no už sa pridružila aj vojna na Ukrajine.

„Izrael sa nakoniec s Hamasom na krátkodobom prímerí nedohodol a pokračoval v náletoch na pásmo Gazy. Ukrajina taktiež pokračovala vo svojej stratégii útočiť na rafinérie v Rusku, čo spôsobilo ďalší nárast cien na rope,“ uviedol analytik Marek Nemky.

K slovu sa taktiež dostali ropné veľmoci.

„Dopyt po pohonných látkach rastie, ale kartel OPEC naďalej pokračuje v obmedzovaní produkcie. Kvôli tomu sa na niekoľkoročné minimum znížili globálne celosvetové zásoby,“ ozrejmil analytik Boris Tomčiak.

Na základe toho rastú ceny ropy, pričom sa zvýšili aj veľkoobchodné marže v celej Európe. A to nie je dobrá správa pre motoristov. Pumpári to totiž rýchlo premietajú do koncových cien, čoho sme boli svedkami aj v posledných dňoch. Obe palivá už vysoko prekročili hranicu euro šesťdesiat.

Prečítajte si tiež:

​​Nafta už predbehla benzín

Na pozadí rastu cien prebehol však jeden zásadný zvrat. Nafta je opäť drahšia ako benzín. Toto sme naposledy mohli pozorovať koncom novembra.

„Pri nafte je veľkoobchodná marža najvyššia od septembra minulého roka,“ podotkol Tomčiak.

Či sa bude rozdiel medzi paliva otvárať, je nateraz otázne, no analytik sa aj napriek súčasnej geopolitickej neistote, pri ktorej sa vývoj veľmi ťažko predikuje, skôr prikláňa k názoru, že trend zdražovania bude naďalej pokračovať.

„Zvyšovanie cien palív bude ešte pokračovať. Do konca februára očakávame zvýšenie cien o ďalšie 2 až 3 centy za liter,“ spresnil Tomčiak.

V praxi by to znamenalo, že by sa palivá už pomaly blížili k euru sedemdesiat. Horšie je, že ani v nasledujúcom mesiaci by sa tento trend nemal zmeniť.

„Možné je i ďalšie zvýšenie cien v marci. OPEC chce dostať cenu ropy nad 90 dolárov za barel. Momentálne je cena 82 dolárov,“ uzavrel Tomčiak.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.