Veľké cenové porovnanie 150 produktov. Neuveríte, o koľko zdražel chlieb, mäso či vajcia (+ tabuľka)

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TVNOVINY.sk

Poriadna spúšť. Takto by sa dala nazvať situácia v obchodoch, ktorú v nich zanechala vysoká inflácia. Zdražovanie totiž zasiahlo všetky druhy potravín, najviac to však Slováci pocítili pri tých základných.

Mnohým krajinám EÚ sa darí dostávať infláciu pod kontrolu vrátane Slovenska. U nás klesá z hrozivých čísel už takmer rok. Na vrchole totiž pri potravinách lízala 30-percentnú hranicu, v posledných januárových dátach sa dostala pod 5-percentnú hranicu.

Tento trend už badať aj v obchodoch, keďže ceny nerastú priamo pred očami a môžeme už hovoriť o cenovej stabilite. Na druhej strane, aj keď sa infláciu podarilo ako-tak skrotiť, jej dvojročné vyčíňanie zanechalo hotovú spúšť, pričom nemožno očakávať, že sa ceny tovarov dostanú na predkrízovú úroveň.

Pozreli sme sa preto na to, ako sa vyšvihli ceny desiatok potravín od augusta 2021, kedy prišli prvé náznaky zdražovania, až po dnešok. Pri pohľade na úzky okruh základných potravín si to najviac odniesol chlieb, mäso, mlieko, oleje a vajcia. 

Prečítajte si tiež:

​Základné potraviny extrémne zdraželi

Chlieb, bez ktorého si nevie predstaviť svoj bežný nákup drvivá väčšina slovenských domácností, zdražel na kilograme o 80 centov a celozrnný až o 1,5 eura. Rožok zasa zdražel až o 65 percent.

Poriadnu dieru do peňaženiek Slovákov spravilo aj mäso, a to všetky jeho druhy. Klasické kurča na kile zdraželo o viac ako euro, bravčovina o dve a hovädzina až o tri. O podobnú sumu cena narástla aj pri párkoch, saláme a šunke. O viac ako dve eurá zdraželi aj mrazené ryby a rybie filé.

Poriadny nárast cien badať taktiež pri mlieku, ktoré je raz také drahé a mliečne výrobky ako jogurty či smotany sú niekoľkokrát drahšie. To isté platí pri tavenom syre. Tvrdý syr zasa na kilograme zdražel o takmer štyri eurá.

Pri olejoch najviac svieti olivový. Kým pred dvomi rokmi kupujúci za pollitrový zaplatili 5,3 eura, teraz je to už takmer osem. Rastlinný je zasa o 70 centov drahší, pri ňom však badať cenový pokles, keďže na vrchole inflácie sa jeho cena šplhala až k štyrom eurám.

Hrozivý pohľad sa naskytne aj pri cenovkách vajec. Tie sú totiž skoro raz také drahé oproti dvom rokom dozadu. 

Výkyvy smerom nahor, ale aj nadol badať pri zelenine a ovocí, no v tomto prípade veľkú rolu zohráva sezónnosť.

Štáty vrátane Slovenska ešte čaká najťažší krok

V tomto roku by sa podľa expertov mala inflácia dostávať do štandardných úrovní.

„Očakávame, že v aktuálnom roku 2024 budeme svedkami podstatne nižších úrovní inflácie ako počas uplynulých dvoch rokov. Ak by sme vychádzali z aktuálnych informácií, tak odhad tohtoročného rastu cien tovarov a služieb by mohol byť okolo troch percent, prípadne aj menej,“ uviedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Stále však štáty platiace eurom úplne nevyhrali.

„Hoci sme infláciu na Slovensku (aj v eurozóne) v priebehu roka výrazne stlačili, stále nemáme vyhrané. Cieľová rovinka jedného - dvoch percent nad inflačným cieľom bude najnáročnejšou časťou, najmä v dôsledku volatility na komoditných trhoch či mzdovo-inflačných tlakov,“ uzavrel analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Nový trend nakupovania už prichádza aj na Slovensko. Boli sme si ho vyskúšať priamo v predajni.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.