Traktory, ale aj vlečka s hnojom. Mestá a obce zablokovali tisícky nespokojných farmárov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najväčší protest v ére samostatnosti. Mesta a cesty po celom Slovensku zahltili tisícky nespokojných farmárov. Tí nesúhlasia už dlhodobo s nariadeniami Európskej únie.

Blokády, kolóny a trúbenie traktorov. Takto to od deviatej hodiny vyzeralo v 37 mestách. Traktoristi na viacerých miestach zahltili hlavné ulice, príjazdy, či odjazdy z miest.

​Najväčší protest sa konal v hlavnom meste. Stovky farmárov sa vydali na jazdu naprieč Bratislavou. Farmári pomalou jazdou blokovali jeden z hlavných ťahov v Bratislave. Dopravu riadila polícia.

Po prejazde mestom sa následne farmári zhromaždili pred zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Palisády od Prezidentského paláca až po parlament zahltilo približne 120 traktorov.

Farmári tu vyčítali Európskej únii byrokraciu, tzv „green deal“, ale aj dovoz ukrajinského obilia do Európy. Farmári odovzdali zástupkyni Európskej komisie na Slovensku výzvu s názvom Návrat do reality.

Obsahuje požiadavky slovenských poľnohospodárov zhrnuté v komuniké. Následne sa karavána traktorov pohla k parlamentu, kde vyjadrila taktiež svoju nespokojnosť.

Podporiť protestujúcich farmárov prišiel aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč, a to do Nových Zámkov.

Protestujúci farmári v hlavnom meste:

​​Požiadavky farmárov

Farmári nesúhlasia s nariadeniami, ktorými EÚ obmedzuje používanie chemickej ochrany rastlín, no odmietajú napríklad aj nariadenie o povinnom ponechaní časti pôdy úhorom.

Pri dovoze agrokomodít im prekáža zrušenie obmedzení pri dovoze z Ukrajiny, no predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho pripomenul, že ide o širší problém, ktorý sa týka viacerých krajín.

„Keď si v Európe povieme, že nemôžeme chovať sliepky v klietkových chovoch, tak je úplne prirodzené, že európski poľnohospodári nemôžu konkurovať tretím krajinám,“ uviedol Macho. Poľnohospodári preto žiadajú, aby EÚ vyžadovala splnenie rovnakých podmienok aj od dovozcov z tretích krajín, napríklad aj z Južnej Ameriky.

Jednou z podstatných požiadaviek poľnohospodárov je, aby sa čím skôr vyplatili priame platby, ktoré po iné roky mali z veľkej časti na účtoch už v decembri.

„Žiadame našu národnú vládu a ministerstvo pôdohospodárstva, aby čo najskôr urobili všetko pre to, aby sa priame platby k poľnohospodárom dostali,“ zdôraznil Macho.

Farmári v centre Prešova a Popradu:

​Poľnohospodári z okresu Trebišov vysypali na cestu vlečku s hnojom.

Hnoj na ceste.
Hnoj na ceste. Zdroj: TV Markíza

Zablokovali hranicu

Poľnohospodári s traktormi zastavili premávku na česko-slovenskom hraničnom priechode Hodonín-Holíč. Na mieste boli podľa stanice ČT24 stovky traktorov. Výkonný podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Andrej Gajdoš zdôraznil, že neprotestujú proti EÚ, ale proti zlým rozhodnutiam Európskej komisie (EK).

Českých a slovenských farmárov prišli k hranici pri mestách Hodonín a Holíč podporiť aj poľnohospodári z Maďarska a Poľska. Podľa rečníkov je cieľom upozorniť na byrokratickú záťaž aj problémy, ktoré im spôsobuje dovoz lacnejšieho tovaru z krajín mimo EÚ.

​Pre kolóny traktorov sa na viacerých miestach po celom Slovensku spomaľovala doprava.

​​​Protesty farmárov v poslednom období zažíva celá Európa. Okrem problémov na úrovni národných legislatív poľnohospodári odmietajú spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ spojenú s byrokraciou a obmedzeniami.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.