Košický U. S. Steel by sa mohol raz zoštátniť. Závisieť to bude od toho, čo s oceliarňami urobí nový majiteľ

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Košické oceliarne budú možno raz štátne. Vláda je pripravená prevziať ich, ak by hrozilo, že nový japonský majiteľ zastaví výrobu. Rozhodne sa do niekoľkých mesiacov.

Zoštátnenie oceliarní, dnes známych ako U. S. Steel Košice, pripustil ako jednu z možností minister životného prostredia. „Ako štát sa nemôžeme prizerať na to, že zostane niekde vo vzduchoprázdne. Viem si to predstaviť a peniaze na to vieme nájsť,“ povedal Tomáš Taraba.

V Košiciach treba meniť pece na ekologickejšie, na čo naša vláda síce vyčlenila pomoc 600 miliónov eur, no čas na ich čerpanie sa kráti. „Až potom, ako získame tieto zdroje, definitívne rozhodneme, ako budeme pokračovať do budúcnosti,“ uviedol James E. Bruno, prezident U. S. Steel Košice.

Prečítajte si tiež:

Americká korporácia U. S. Steel už raz svoju európsku oceliareň štátu odovzdala. Pred desiatimi rokmi stratovú prevádzku v Srbsku prenechala vláde.

„Ešte ako predseda vlády som hľadal riešenia našej oceliarne v Smedereve. Potom prišiel do Srbska prezident Si. Písal sa rok 2016. Chcel som, aby odo mňa počul, aký význam by malo pre Srbsko, keby sme túto otázku vyriešili. Povedal, že mi dáva slovo, že sa to vyrieši,“ povedal na jeseň minulého roka súčasný srbský prezident Aleksandar Vučić.

Do roka oceliarne v Smedereve kúpili Číňania. Ak sa naša vláda stane majiteľom košickej fabriky, aj ona bude hľadať nového strategického majiteľa.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Priemysel

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.