Žijú skromne a milujú slovenskú prírodu. V nitrianskej automobilke si pochvaľujú pracovníkov z Indie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V automobilovom priemysle je hlad po ľuďoch z ďalekej Ázie. S pracovníkmi z Indie sme sa zhovárali v nitrianskom závode Jaguar Land Rover.

Zamestnanci z Indie sú tu len pár mesiacov, no na linke už pochytili od Slovákov pár slov. Snažia sa zapadnúť do kolektívu.

Viki sa chce čo najskôr naučiť po slovensky, aby lepšie spoznal krajinu. „Je veľmi dôležité sa s ľuďmi rozprávať v ich rodnom jazyku, z toho vznikajú priateľstvá a vzájomné porozumenia,“ hovorí v angličtine.

Žijú skromne, prácu si vážia a mnohí posielajú značnú časť mzdy domov, aby uživili svoje rodiny. „Pri mojich výdavkoch dokážem každý mesiac poslať rodine do Indie niekedy aj 60 percent svojho zárobku,“ vraví ďalší z pracovníkov.

Prečítajte si tiež:

Majú skúsenosti z domova

Pre Indov je koordinátorom Ahmed, ktorý na Slovensku žije už 20 rokov. Hovorí, že toto je pracovná posila, na ktorú je spoľahnutie. Hanbia si vypýtať dokonca aj PN-ku, na ktorú majú nárok.

V automobilovom priemysle však nie sú žiadni nováčikovia. Na linke každý vie, čo má robiť. Bohaté skúsenosti majú zo závodov v domovine.

Milujú slovenskú prírodu a nevedia si vynachváliť čistý vzduch, ktorý sa nedá porovnať s indickým smogom. Vždy keď je to možné, vyrazia na výlet.

Prečítajte si tiež:

Spokojní sú aj v Trnave

V nitrianskom automobilovom závode netvoria Indovia najpočetnejšiu pracovnú skupinu, no závod je s nimi spokojný. Slovákov je najviac, cudzincov majú z 26 krajín sveta.

„Všetci majú rovnaké pracovné podmienky,“ uviedla Katarína Chlebová, manažérka komunikácie Jaguaru Land Rover v Nitre.

Spokojný s pracovnou silou zo zahraničia je aj trnavský závod.

Podľa odborníka bude Slovensko čoskoro vďačné za každého takéhoto pracovníka.

„Budeme musieť rozmýšľať aj nad tým, aby sme ich tu lákali natrvalo. Je to veľmi kontroverzná téma, ale my potrebujeme, aby tu zostali, aby platili odvody a zabezpečovali napríklad aj našich dôchodcov. Pretože dôchodky, ktoré máme dnes, nie sú udržateľné a pri súčasnom odlive pracovnej sily to ani nebude možné,“ zhodnotil ekonóm Vladimír Baláž. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.