Hydinári uviedli, koľko nosníc sa na Slovensku ešte stále chová v klietkových chovoch

Hydinári uviedli, koľko nosníc sa na Slovensku ešte stále chová v klietkových chovoch
Ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR - Oliver Ondráš

V klietkových chovoch na farmách sú na Slovensku ešte takmer dve tretiny z celkového počtu nosníc. Uviedol to riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár. 

"Z celkového počtu nosníc sa chová v klietkových chovoch 64,65 %, v podstielkových chovoch 29,95 %, vo voľnom výbehu 5,19 % a v biochovoch 0,21 %. Medziročne prišlo k poklesu podielu klietkových chovov zo 73,7 % na 64,65 %. Avšak iba polovica tohto poklesu bola z dôvodu rekonštrukcie klietkových chovov na alternatívne spôsoby chovu. Zvyšok je z dôvodu zatvorenia fariem alebo zmeny činnosti farmy," spresnil. 

Prečítajte si tiež:

"Z dôvodu zvýšenia spotreby vajec, zníženia počtu nosníc z dôvodu rekonštrukcií klietkových chovov na alternatívne, ako aj poklesu produkcie vajec v SR, sa za posledných desať rokov sebestačnosť v produkcii vajec znížila zo 101 % na 86 % v roku 2022. Za rok 2023 očakávame čísla hovoriace o ďalšom poklese sebestačnosti," priblížil. 

Pripomenul, že sebestačnosť v produkcii konzumných vajec sa v SR dlhodobo pohybovala v rozmedzí 95 až 105 %, čo bola najvyššia hodnota spomedzi všetkých živočíšnych komodít. "Od roku 2011 však zaznamenávame postupný pokles sebestačnosti pod úroveň 90 %," upozornil. 

Dodal, že v roku 2023 sa v SR na farmách evidovaných v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat chovalo 2,75 milióna kusov nosníc na 76 farmách. "Z nich bolo 45 malých fariem s počtami nosníc nižšími ako 10.000 kusov. Spolu sa na nich chová iba 30.055 nosníc, čo predstavuje iba 1,1 % z celkového počtu. Medziročne prišlo k poklesu počtu nosníc v intenzívnych chovoch o 5,6 %. Rovnaký trend predpokladáme aj v produkcii vajec za minulý rok," uzavrel Molnár.

Pozrite si aj reportáž o problémoch hydinárov na Slovensku

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľnohospodárstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.