Bilbordových 200 eur na dieťa je zrejme tento rok naposledy. Bonus by mal od januára klesnúť takmer o tretinu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bilbordových 200 eur na dieťa je zrejme tento rok naposledy. Bonus, ktorý si môžu odrátať pracujúci rodičia z daní, by mal od januára klesnúť takmer o tretinu. Vláda pripúšťa aj to, že podpora detí sa bude líšiť - podľa toho, aký má rodina príjem. Súčasné nastavenie si už podľa nej nemôžeme dovoliť.

60 eur prídavky na dieťa a ďalších 140 každý mesiac dole z daní ako bonus. Pracujúci rodičia si na Matovičov balíček, ktorý takto funguje od vlaňajška, rýchlo zvykli. Mnohí si ho uplatňujú práve teraz pri daňovom zúčtovaní.

S bežnými rodinnými výdavkami pomáha aj Michaele z Prešova, ktorá má 4-ročnú dcéru. „140 eur. Uplatňujeme si ho mesačne. Financujeme stravu, oblečenie, bežné potreby, určite to je veľká pomoc,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

​To sa ale už na budúci rok má skončiť. Takto zákon nastavila ešte bývalá vláda – na dva roky. Aj pre vyše miliardové náklady na štátny rozpočet a zásadný výpadok v príjmoch samospráv.

„Ja som bo prešťastný, že sme to dokázali na tie dva roky o 320% zvýšiť podporu pre rodiny. To bolo maximum, čo sa dalo cez koalíciu pretlačiť. Vlani sme predkladali predĺženie, neprešlo to parlamentom,“ hovorí Igor Matovič.

Od roku 2025 má teda daňový bonus podľa zákona na menšie deti klesnúť o 40 na 100 eur. A na rozdiel od súčasnosti sa už od 15. rokov dieťaťa scvrkne len na päťdesiatku mesačne. Zamestnanci to pocítia na nižšej čistej výplate už od januára. Podnikatelia neskôr - pri podávaní daňových priznaní.

Prečítajte si tiež:

​Súčasná vláda priznáva, že takto nastavený daňový bonus si nemôžeme do budúcna dovoliť. No je možné, že ešte do konca roka príde s vlastnou predstavou, ako by úľava na deti mala od januára vyzerať.

Vo svojom programe má napísané, že daňový bonus nastaví sociálne spravodlivejšie. Otázka je, ak koalícia navrhne vlastný zákon, pri akých príjmoch rodiny by sa bonus znížil.

Či vláda príde s vlastným riešením alebo nechá podporu detí klesnúť podľa platného zákona, sa uvidí v nasledujúcich mesiacoch. Všetko by malo byť jasnejšie, keď predstaví ďalší konsolidačný balíček.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.